fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Reprezentacja Polski puka do czołowej dziesiątki najlepszych zespołów świata. Polscy piłkarze odgrywają ważne role w coraz lepszych drużynach klubowych w Europie. Polski klub piłkarski po 20 latach przerwy awansuje do Ligi Mistrzów i wychodzi z grupy. Jakby tego było mało polskie zespoły notują rekordowe wpływy transferowe.

O tym, że Polska znów oszalała na tle piłki nożnej pisałem już kilka miesięcy temu. O tym jak mocną pozycję w światowej piłce ma Robert Lewandowski, a po Euro 2016 także i inni polscy gracze, również już wspominałem. Do reprezentacji powili zaczyna równać - na szczęście jest to równanie w górę - również klubowa piłka nad Wisłą. Kolejne edycje Piłkarskiej Ligi Finansowej oraz Ekstraklasy Piłkarskiego Biznesu pokazują, że możemy traktować rodzime rozgrywki, jako rzeczywistość już profesjonalną. 

Kolejny argument na poparcie tej tezy przedstawiają wyniki raportu przygotowanego przez Grant Thornton. Okazuje się, że wpływy transferowe klubów piłkarskiej Ekstraklasy osiągnęły w sezonie 2016/2017 wartość 33,5 mln euro. To najlepszy wynik w historii.

Kluczem do postępującego rozwoju polskiej piłki nożnej, są oczywiście wyniki. Po raz kolejny potwierdza to, że sukces finansowy w sporcie musi opierać się na sukcesie sportowym.
Na wzrost przychodów ze sprzedaży piłkarzy w sezonie 2016/2017 wpłynęły przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, udany występ na Euro 2016 podbił wartość niektórych zawodników z Ekstraklasy. Po drugie, gra Legii Warszawa w Lidze Mistrzów poprawiła ogólne postrzeganie piłkarzy grających w polskiej lidze, czego rezultatem była m.in. sprzedaż Aleksandara Prijovicia i Bartosza Bereszyńskiego w zimowym okienku transferowym 
– komentuje Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający w Grant Thornton.
Gdy dodamy do tego nowoczesne stadiony piłkarskie, okazuje się, że Polskę trudno uznawać za piłkarską prowincję. Coraz więcej pozwala stwierdzić, że reprezentacja i drużyny klubowe mozolnie, ale pną się w futbolowej hierarchii. Oczywiście nie trzeba daleko szukać, żeby zauważyć iż czołówka ucieka nam szybciej niż my ją gonimy, ale i tak rozwój polskiej piłki nożnej w ostatniej dekadzie jest bardzo duży. 

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment