Gianni Infantino i Zbigniew Boniek - fot. Piotr Drabik CC BY 2.0.
Jeżeli już w 2015 r. dwie postacie związane z reprezentacją Polski w piłce nożnej, uznane zostały na najbardziej wpływowe osoby w polskim sporcie, to nie może dziwić, że w 2016 r. nie uległo to mianie. Po dobrym występie biało-czerwonych na Euro 2016 do czołówki najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie dołączyła trzecia osoba związania z kadrą narodową.

W 2015 r. w przygotowanym przez "Forbes" rankingu przewodził Robert Lewandowski. W tym roku napastnik Bayernu Monachium i reprezentacji Polski przesunął się na 2. pozycję. Najbardziej wypływową osobą w polskim sporcie w 2016 r. został zaś prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Gdy dodamy do tego Adama Nawałkę selekcjonera biało-czerwonych, który z uplasował się na 6. miejscu, to łatwo zauważyć, że piłkarska reprezentacja narodowa już dawno nie miała tak dobrego okresu.

Nie może być to jednak rozpatrywane w kategorii zaskoczenia. Piłka nożna jest najpopularniejszym sporem w naszym kraju. Już przed rozpoczęciem Euro 2016 r. jasne było, że reprezentacja Polski osiągnęła wizerunkowy sukces. Ten zaczął przekładać się na obecność coraz większych pieniędzy wokół samej reprezentacji. Po dobrym występie na francuskim turnieju wartość, wpływy i znaczenie osób związanych w kadrą tylko wzrosła. Potwierdza to obecność w rankingu "Forbes" osób odpowiedzialnych za reprezentację na trzech płaszczyznach - instytucjonalnej - prezes PZPN, sportowej - kapitan reprezentacji oraz organizacyjnej - selekcjoner.


Warto zauważyć także, że najbardziej wpływowe osoby w polskim sporcie, to wcale nie aktywni sportowcy. W czołowej dziesiątce rankingu znajduje się 6 - a jeżeli wziąć pod uwagę, że Adam Małysz na swoją pozycję zapracował przede wszystkim jako skoczek narciarski nawet 7 - osób, które zakończyły już karierę sportową.

Pozwala to stwierdzić, że wielkie pieniądze zarabia się, będąc aktywnym sportowcem. Ale już do budowania wpływu potrzebne są nie tylko same umiejętności związane ze sportem. Pozasportowe talenty zdecydowanie łatwiej rozwijać już po zakończeniu kariery sportowej. I tu pojawia się pytanie - skoro Robert Lewandowski już dziś jest jedną z najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie, to czy po zakończeniu kariery zostanie jego hegemonem?

Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie http://wplywowiludziesportu.forbes.pl/

Zdjęcie we wpisie: fot. Piotr Drabik CC BY 2.0.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment