Race na murawie Stadionu Narodowego - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Na polskich stadionach bez zmian pozostaje poziom bezpieczeństwa. Jak wynika z przygotowanej przez Polski Związek Piłki Nożnej publikacji pt. "Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN. Sezon 2015/16", obiekty piłkarskie w Polsce trudno uznawać już za miejsca niebezpieczne.

Publikacja PZPN po raz kolejny dostarcza argumentów dla zwolenników tezy, że kibicowanie w duchu lat 90-ych XX wieku to już w Polsce odległa przeszłość. Bo choć w raporcie znajduje się rozdział poświęcony incydentom na stadionach, to w większości nie są to sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu obserwatorów. Mecze, w trakcie których dochodzi do poważnych sytuacji zdarzają się dość rzadko. 

W sezonie 2015/2016 w Ekstraklasie i I lidze rozegrane zostało 587 meczów. Ze względu na wystąpienie incydentów przerwane zostały 24 spotkania (4,08%). Zakłócenie porządku odnotowano zaś na 11 (1,87%). Wartości te są porównywalne dla danych z sezonu 2014/2015.
Po raz kolejny potwierdza się też, że zdecydowana większość przejawów agresji, do których dochodzi na polskich stadionach piłkarskich, to agresja werbalna. Jej przykłady to wulgarne i wrogie okrzyki, które  od lat są najczęstszymi incydentami, do których dochodzi na trybunach.

Raport Polskiego Związku Piłki Nożnej warto czytać łącznie z raportem policji pt. "Bezpieczeństwo imprez masowych w 2015 r.". Wówczas będziemy mieli pełniejszy obraz stanu bezpieczeństwa na stadionach w Polsce.


Bezpieczeństwo na stadionach w Polsce - sezon 2015/2016 - okładka raportu PZPN
Bezpieczeństwo na stadionach w Polsce - sezon 2015/2016 - okładka raportu PZPN

Zachęcam także do zapoznania się z moją analizą raportu PZPN za sezon 2013/2014 oraz sezon 2014/2015.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment