Kibice Austrii podczas Euro 2016 - fot. Patrice CALATAYU CC BY 2.0
Przed rozpoczęciem Euro 2016 często pojawiały się obawy, dotyczące zagrożenia terrorystycznego. Mało kto brał jednak pod uwagę, że na murawie będą lądowały race i petardy, a na trybunach dojdzie do bójek pomiędzy kibicami. Bo przecież "na zachodzie sobie poradzili" i tylko Polska jest bastionem kibola.

Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że hasło "na zachodzie sobie poradzili" jest tylko pustym frazesem. Do agresywnych zachowań na stadionach piłkarskich dochodzi zarówno w Polsce, jak i na zachodzie Europy. Coroczne raporty publikowane przez policję oraz przez Polski Związek Piłki Nożnej wskazują, że na stadionach w Polsce jest co raz bezpieczniej. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa widzów piłkarskich widowisk należą do rzadkości. Mimo to duża część społeczeństwa stadion piłkarski w Polsce cały czas uważa za miejsce bardzo niebezpieczne


Zdecydowanie lepiej ma być na zachodzie Europy. Nie ma tam problemu kibola. Są tylko koneserzy sportowych widowisk, którzy brzydzą się przemocą oraz używaniem pirotechniki podczas meczów. W czasie francuskiego Euro 2016 przekonanie o takim stanie rzeczy legło w gruzach. O ile przedmeczowe bójki angielskich kibiców można było przewidieć, to rac na murawie i bójek na trybunach raczej nikt się nie spodziewał.

Nie spodziewał się, o ile bazował tylko na wiedzy przekazywanej przez media. A to właśnie media są głównym kanałem przekazującym hasło "na zachodzie sobie poradzili". Zachowania kibiców Chorwacji można było się spodziewać. Trzeba było jednak sięgnąć poza media tzw. głównego nurtu.

Euro 2016 uczy nas, że warto nie bazować tylko na powierzchownej medialnej wiedzy. Ale uczy nas także, że nie ma takich zabezpieczeń, których nie da rady obejść. Francuski turniej - po wcześniejszych zamachach - miał być idealnie zabezpieczony pod względem bezpieczeństwa. Na stadion miała nie prześlizgnąć się nawet mysz. Takie były zapowiedzi. Tymczasem na wielu meczach pojawia się pirotechnika. A to pokazuje nie tylko, że kibice są bardzo niepokorną grupą społeczną, ale także, że zabezpieczenie meczów we Francji pozostawia wiele do życzenia.

I przede wszystkim Euro 2016 uczy nas, że środowisko kibiców warto badać nie tylko w Polsce

Zdjęcie główne we wpisie: fot. Patrice CALATAYU CC BY 2.0


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment