Stadion Realu Madryt - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Przemienianie piłki nożnej w gigantyczny biznes zdaje się nie mieć końca. Kolejne raporty finansowe przynoszą kolejne rekordy związane z budżetami największych klubów świata. Nie inaczej jest w przypadku rankingu Najcenniejsze kluby piłkarskie na świecie, który przygotował magazyn Forbes.

Obserwując kolejne rankingi finansowe, widoczne jest, że współczesna piłka nożna to świetny biznes dla kilkunastu klubów z najlepszych lig świata. Kluby te doskonale czują się we własnym towarzystwie i coraz mniej chętnie patrzą w stronę futbolowej biedoty. Ta z pewnym obrzydzeniem dopuszczana jest do Ligi Mistrzów. Ale i to już wkrótce może przestać być problemem. W ostatnich dniach pojawiły się bowiem informacje, że od 2018 r. mają zmienić się zasady eliminacji do tych rozgrywek.

Celem zmian będzie utrudnienie drogi na piłkarskie salony dla szaraczków ze słabszych lig. Wszystko po to, żeby ich miejsca w Lidze Mistrzów zajmowały kolejne zespoły z Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Francji. Znamienne jest, że w 2018 r. obowiązywać zacznie nowy kontrakt telewizyjny na pokazywane meczów Ligi Mistrzów. A telewizje wolą wpuścić do swojej ramówki kolejny zespół z Hiszpanii zamiast mistrza Polski lub Słowacji.

W Lidze Mistrzów zarabiać będzie można jeszcze większe pieniądze. Ale te będą zarezerwowane niemal wyłącznie dla bogatych, którzy będą stawać się jeszcze bogatsi. Dostrzec tu można spełnienie słów z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 19,26):
Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.
Zamknięty krąg bogacenia się jest dobrze widoczny w rankingu Forbesa. Dobrze także widać, jak liga angielska zaczyna przebijać inne rozgrywki ligowe na Starym Kontynencie. Nie może więc dziwić fakt, że kluby z innych lig chcą gonić Anglię. Kolejne zamknięcie Ligi Mistrzów na ubogie kluby wydaje się więc kwestią czasu.

Najcenniejsze kluby piłkarskie na świecie 2016 wg Forbes
1. Real Madryt (Hiszpania) - wartość 3,65 mld dolarów
2. FC Barcelona (Hiszpania) - wartość 3,56 mld dolarów
3. Manchester United (Anglia) - wartość 3,32 mld dolarów
4. Bayern Monachium (Niemcy) - wartość 2,68 mld dolarów
5. Arsenal Londy (Anglia) - wartość 2,02 mld dolarów
6. Manchester City (Anglia) - wartość 1,92 mld dolarów
7. Chelsea Londyn (Anglia) - wartość 1,66 mld dolarów
8. Liverpool (Anglia) - wartość 1,55 mld dolarów
9. Juventus Turyn (Włochy) - wartość 1,3 mld dolarów
10. Tottenham Hotspur (Anglia) - wartość 1,02 mld dolarów


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment