Fragment okładki 3 numeru magazynu Kopalnia. Sztuka futbolu
Gdy blisko rok temu recenzowałem 2. numer magazyny "Kopalnia. Sztuka futbolu", nie szczędziłem autorom ciepłych słów. Po lekturze 3. numeru jestem pewien, że takie czasopismo jest potrzebne polskiej piłce nożnej. Jedyną wadą najnowszego numeru jest fakt, że trzeba był czekać na niego tak długo.

Zdaję sobie jednak sprawę, że przygotowanie tak opasłego tomu, musiało swoje potrwać. Tym bardziej, że wielu autorów to aktywni na co dzień dziennikarze sportowi. Sam poziom artykułów pozwala się też domyślać, że nie są to pisane na kolanie zapchajdziury. Zresztą wysoki poziom to sformułowanie, które dobrze opisuje i poziom tekstów, i sposób komunikacji osób, które stoją za "Kopalnią". Poniżej mały przykład. A to tylko jeden przykład z wielu. 

Po codziennym obcowaniu z medialną papką, z przyjemnością sięgnąłem po najnowszą "Kopalnię". I choć numer dotyczy związków polityki ze sportem, to tematów podjętych zostało zdecydowanie więcej. Rozmowa Łukasza Wiśniowskiego z Wojciechem Szczęsnym powinna być przedrukowana przez niemal każde medium sportowe. Ta dyskusja to doskonały przykład, że piłkarze wcale nie muszą być postrzegani, jako osoby o niskim poziomie inteligencji. To także bardzo mocno raniący kamyczek do ogródka dziennikarzy sportowych.

Do myślenia zmusza także artykuł Piotra Żelaznego o politycznym zaangażowaniu polskich kibiców. To ważny głos w dyskusji nad naukowym ujęciem polskiej sceny kibicowskiej. Głos tym bardziej ważny, że po 8 latach do władzy doszła partia, która dość mocno utożsamiana jest z częścią fanów. Ci zaś przeważnie lubią być w kontrze do ogółu. Czy będziemy więc świadkami zmian w politycznym zaangażowaniu kibiców? Szybka próba odpowiedzi, gdy nauka - często z powodu zbyt długich procedur przyjmowania do druku - jeszcze milczy.

I tak dalej, i tak dalej, i tak dalej... Niemal każdy tekst z najnowszej "Kopalni" zasługuje na osobną opowieść i lekturę nie tylko jeden raz. Powtórzę więc moją recenzję sprzed roku - Kupujcie, bo warto.

Tytuł: Kopalnia. Sztuka futbolu #3
Autor: praca zbiorowa
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kopalnia
Cena: 35 zł

Kopalnia. Sztuka futbolu - okładka 3. numeru
Przeczytaj recenzje innych książek 

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment