Polacy narodem sportowców, którzy nie czytają?


fot. Tirza van Dijk / unsplash.com CC0 1.0Z wyników badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że w 2015 r. ponad 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Niemal w tym samym czasie ukazały się wyniki badania ARC Rynek i Opinia, z którego wynika, że 61% osób w 2015 r. uprawiało sport. Czyżby Polacy byli więc narodem sportowców, którzy nie czytają książek.

Oczywiście taki wniosek byłby bezpodstawny. Trudno jest bowiem uznać, że osoby, które uprawiają sport, jednocześnie są wrogami czytelnictwa. Można tu mówić co najwyżej o dziwnym zbiegu okoliczności i terminów podania wyników obydwu badań. A skoro jesteśmy już przy badaniach - zobaczmy jak wygląda poziom usportowienia Polaków.Cały czas na popularności nie tracą sporty zespołowe. Zauważyć jednak trzeba, że dotyczy to głównie osób młodszych. To w grupie wiekowej 15-24 nie brakuje osób uprawiających piłkę nożną i siatkówkę. Cały czas na wysokim poziomie utrzymuje się także odsetek Polaków, którzy decydują się na bieganie.


Autorzy badania zwracają również uwagę, że aktywność powoli staje się domeną osób starszych. Jak łatwo się domyślić, ze względu na właśnie wiek, będą one preferowały nieco mniej wymagające dyscypliny. Nie dziwi więc fakt, że w najstarszej grupie wiekowej znajdziemy ponadprzeciętnie dużo zwolenników jazdy na rowerze oraz spacerów z kijkami, czyli nordic walking. 


Szczegółowe wyniki badania można znaleźć na stronie internetowej ARC Rynek i Opinia. A osoby, które popadły w błogą radość po lekturze powyższych wyników, odsyłam do wpisu Leniwy jak Polak. Tak dla kontrastu.

Informacja o badaniu
Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2015 roku zastosowano mix metod ilościowych ? wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia ? epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1520 wywiadów CATI oraz N=3756 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.

Zdjęcie we wpisie: fot. Tirza van Dijk / unsplash.com CC0 1.0


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment