Race na meczu polskiej Ekstraklasy - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Raport pt. "Bezpieczeństwo imprez masowych w 2015 r.", które zaprezentowała Komenda Główna Policji Główny Sztab Policji dostarcza danych, które pozwalają wyciągnąć wnioski, że sytuacja na polskich stadionach piłkarskich ustabilizowała się. Nie są to już szczególnie niebezpieczne miejsca, gdzie należy obawiać się o własne zdrowie i życie.

Nie zmienia to jednak faktu, że dane policyjne dostarczają informacji, z których wynika, że mecze piłkarskie są najbardziej niebezpiecznymi imprezami masowymi w Polsce. To właśnie na meczach piłkarskich odnotowywanych jest najwięcej przestępstw i wykroczeń. Zabezpieczenie tego rodzaju imprez generuje też najwyższe koszty.Sytuacja może jednak ulec zmianie, jeżeli znowelizowana zostanie Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Zachowania, które obecnie uznawane są za przestępstwa lub wykroczenia, wcale nie będą musiały być już za takie uznawane. Na problemy z obecną wersją Ustawy zwracałem uwagę już w 2014 r. Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy, że najwyższa pora naprawić jej błędy.


Nie można też zapominać, że wiele w sprawie poprawy poziomu bezpieczeństwa na polskich stadionach zrobiły same stadiony. Braki w infrastrukturze obiektów sportowych przez wiele lat wskazywane były jako jedna z przyczyn agresywnych zachowań kibiców. Na nowoczesnych stadionach problem jest spotykany zdecydowanie rzadziej.
Szczegółowe dane i pełną wersję raportu pt. "Bezpieczeństwo imprez masowych w 2015 r." można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Punku Kontaktowego ds. Imprez Masowych. W tym wpisie zamieściłem zaś najciekawsze dane z lat 2012-2015. 
I już całkowicie na marginesie - cieszy, że policja ustaliła ostatecznie stałą wersję danych w raporcie. Ułatwia to śledzenie ewentualnych zmian. W latach 2005-2011 klasyfikacje podawanych danych zmieniały się tak często, że wyciąganie na ich podstawie wniosków, było iście karkołomnym zadaniem.
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment