Robert Lewandowski - fot. Богдан Заяц CC BY-SA 3.0
W lutym 2015 r. magazyn "Champion" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie. Prym wiódł w niej Zbigniew Boniek przez Zygmuntem Solorzem oraz Anną i Robertem Lewandowskimi. Niemal te same nazwiska pojawiają się w czołówce rankingu 50 najbardziej wpływowych  ludzi w polskim sporcie w 2015 r. miesięcznika "Forbes".

Listę zamieszczoną w "Forbes" można uznać nie tyle za listę najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie, ale za listę ludzi, którzy za najbardziej wpływowych uznawani są przez społeczeństwo. Nie bez znaczenia pozostaje tu więc rozpoznawalność poszczególnych osób. Trudno za osobę wpływową uznać kogoś, kto niezbyt często pojawia się w mediach. Taka osoba będzie po prostu zbyt słabo znana, bo nieobecna w mediach. Jak dowiadujemy się z informacji o metodologii przeprowadzonego badania, pod uwagę brana była też medialność:
Wartość mediową obliczyliśmy na podstawie liczby publikacji w okresie od 1 lipca 2014 do 30 czerwca 2015 roku w największych polskich serwisach internetowych i zasięgów poszczególnych mediów. 
Badany był także wizerunek osoby związanej ze sportem, na który składa się:
- jej wiarygodności, tego, czy budzi sympatię, 
- jej wpływu na postrzeganie polskiego sportu przez obcokrajowców (sportowcy), 
- przyczyniania się do rozwoju polskiego sportu (niesportowcy),
- postrzegania jako człowieka sukcesu poza sportem.

Robert Lewandowski najbardziej wpływowym człowiekiem polskiego sportu 2015  - fot. materiały prasowe organizatora
Robert Lewandowski najbardziej wpływowym człowiekiem polskiego sportu 2015  - fot. materiały prasowe organizatora
Znając metodologię badań, z dużym prawdopodobieństwem można było przewidywać, że w czołówce rankingu znajdą się osoby związane z piłką nożną. Jest to najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce. W ostatnim roku krajowa reprezentacja zapewniła sobie awans do mistrzostw Europy. Dodatkowo Robert Lewandowski uznawany jest za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie. Warunki rozpoznawalności, medialności i wizerunku spełnione.

Najbardziej wpływowi ludzie w polskim sporcie 2015 - źródło: Forbes
Najbardziej wpływowi ludzie w polskim sporcie 2015 - źródło: Forbes
Przedstawiony powyżej ranking pokazuje także, że najbardziej wpływowe osoby w polskim sporcie, to albo sportowcy, którzy odnoszą sukcesy w międzynarodowej rywalizacji, albo osoby z władz związków sportowych i mediów. 

Szczegóły rankingu można znaleźć na http://wplywowiludziesportu.forbes.pl/

Zdjęcie tytułowe: fot. Богдан Заяц CC BY-SA 3.0

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment