fot. Sonja Guina / unsplash.com CC0 1.0
Blisko 6,5 mln zł przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na projekty badawcze, które uzyskały finansowanie w ramach programu Rozwój Sportu Akademickiego. Wsparcie uzyskało 25 projektów.

Rozwój Sportu Akademickiego jest cyklicznym programem i tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2015 r., podane zostały wyniki naboru w ramach jego IV edycji. Jest to jedyny ze znanych mi programów badawczych, który ukierunkowany jest na finansowanie badań naukowych związanych ze sportem. Co prawda w Polsce istnieją dwie agencje wykonawcze MNiSW, które zajmują się finansowaniem badań - Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - ale w wynikach organizowanych przez nie konkursów, bardzo trudno znaleźć projekty związane z badaniami naukowymi dotyczącymi sportu.

Konkurs Rozwój Sportu Akademickiego jest zdominowany przez Akademie Wychowania Fizycznego z całej Polski. Nie powinno to dziwić, bo to doskonała okazja dla ich pracowników do zdobycia finansowania na swoje badania. Ale wyniki IV edycji konkursu pokazują, że do głosu zaczynają dochodzić także przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych, którzy zajmują się sportem. Świadczy o tym choćby przyznanie jednej z największych kwot finansowania - 350 000 zł - na projekt dr hab. Jędrzeja Skrzypczaka  pt. "Rola mediów w kreowaniu aktywności fizycznej i zainteresowań prosportowych w środowisku akademickim".

Projekty w ramach IV edycji programu Rozwój Sportu Akademickiego z najwyższymi budżetami - źrodło MNiSW
Projekty w ramach IV edycji programu Rozwój Sportu Akademickiego z najwyższymi budżetami - źródło MNiSWInne finansowane projekty dotyczące nauk humanistycznych i społecznych to "Rola środowiska akademickiego w rozwoju sportu i ruchu olimpijskiego w Polsce w XX i XXI wieku" (dr hab. Ryszard Wryk), "Akademicki Związek Sportowy w sporcie polskim w latach 1908 - 2015. Archiwizacja wyselekcjonowanych zasobów - udostępnienie i ekspozycja w internetowym muzeum 'Dzieje AZS'" (dr hab. Dariusz Słapek) oraz "Sport w szkole wyższej- aspekty formalno- prawne" (dr Jakub Jerzy Kosowski).

Pełną listę finansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej MNiSW.

Zdjęcie we wpisie: fot. Sonja Guina / unsplash.com CC0 1.0Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment