Czasami nie trzeba przeprowadzać czasochłonnych i kosztochłonnych badań, żeby dostać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zdarzają się takie sytuacje, gdzie niemal natychmiast możemy się uzyskać odpowiedź na pytanie. Np. co polscy kibice myślą o piłkarzach? Okazja nadarzyła się, gdy trenerem Legii Warszawa został Stanisław Czerczesow.

Wymiana Henninga Berga na rosyjskiego trenera Czerczesowa wywołała lawinę komentarzy w internecie. Były one typowe dla środków wyrazu współczesnych internautów. W sieci pojawiła się cała gama memów, w których Rosjanin ukazywany był jako tyran, który będzie prowadził mordercze treningi.

Nie bez znaczenia był fakt, że nowy szkoleniowiec Legii jest Rosjaninem. Do głosu doszło stereotypowe postrzeganie przedstawicieli tego narodu przez Polaków. Rosja postrzegana jest jako gigantyczna, rozległa i mroźna kraina, gdzie po ulicach biegają niedźwiedzie. Nic więc dziwnego, że właśnie gromadka niedźwiedzi przedstawiana była jako asystenci nowego trenera. Ten - jeśli wierzyć memom - piłkarzy planuje zaś zabrać na zagraniczne zgrupowanie na Syberię. Wszak wszyscy Rosjanie to twardzi i przyzwyczajeni do mrozu ludzie.


W graficznych formach wypowiedzi kibiców ujawnił się także ich pogląd na współczesnych polskich piłkarzy, którzy grają w rodzimej Ekstraklasie. Wyśmiewany był m.in. fakt aktywności zawodników  internetowych serwisach społecznościowych, wykonywanie tzw. selfie czy posługiwanie się hashtagami. W połączeniu z przywołanym już zamordyzmem Czerczesowa, skutkowało to memami, w których piłkarz za karę wysyłany jest do gułagu.


Wytworzone przez kibiców-internautów memy pozwalają także stwierdzić, że współcześni polscy piłkarze postrzegani są jako mało męscy, delikatni, leniwi i rozpieszczeni. Potwierdzają to grafiki, w których trener dziwi się, że zawodnicy narzekają na ciężki trening, skoro to dopiero rozgrzewka przed nim. Czerczesow ponownie ukazany jest jako krwawy tyran, który za najlepszą metodę treningu uznaje zastraszanie piłkarzy, terroryzowanie ich oraz zadawanie psychicznego i fizycznego bólu.


Postrzeganie trenera jako kata, nie jest jednak nowością. Przydomek taki przylgnął do trenera siatkarzy Huberta Wagnera. Znany z surowości, konsekwencji i wymagania dyscypliny trener osiągnął duże sukcesy z narodowa kadrą Polski. Wśród kibiców nie brakuje więc osób, które uważają, że właśnie droga niemal wojskowego drylu jest receptą na sukces sportowy.


Osobną kwestią pozostaje fakt, że współcześni piłkarze często postrzegani są jako rozpieszczone dzieci. Dodatkowo za grę otrzymują wysokie wynagrodzenie. Kibice, którzy często sami chcieli być piłkarzami, oczekują więc, że na swoje wynagrodzenie, zawodnicy będą pracowali twardą i nieustępliwą postawą na boisku. Memy wskazujące delikatność, słabość oraz płaczliwość, można uznać za przejawy przywołanych powyżej poglądów. Warto zauważyć, że kult męskości uznawany jest także za jedną z przyczyn agresji wśród kibiców. Żądanie twardej postawy piłkarzy jest kolejnym przejawem tego kultu.

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment