Boisko w Zbroszy Dużej - fot. Tomsz Janus / sportnaukowo.pl

Jest w Polsce takie miejsce, które idealnie pasuje do mówienie o sprawach sportu i święcie Wszystkich Świętych. Miejsce, które łączy sferę sacrum ze sferą profanum. To miejsce to mazowiecka wieś Zbrosza Duża. Na jej terenie boisko piłkarskie znajduje się na cmentarzu.

Typowa wieś w okolicach Grójca, gmina Jasieniec. Dla tutejszych mieszkańców boisko na cmentarzu nie jest niczym niezwykłym. Jest tu już od wielu lat, Na tym boisku swoje mecze rozgrywała drużyna Iskra Zbrosza Duża. Rozgrywała, bo od kilku lat nowe boisko znajduje się w okolicach miejscowej szkoły. Ale boisko na cmentarzu cały czas jest. Dziś już z wysoką trawą. Ale cały czas z bramkami. Wystarczy skosić trawę i znów można grać.

Pomnik a w tle bramka - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Pomnik a w tle bramka - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl

Wchodząc główną bramą na cmentarz wkraczasz w jarzębinową aleję. Po prawej stronie trafiasz na typowy cmentarny widok. Kamienne pomniki, kwiaty i znicze na grobach. Zerkasz jednak w lewą stronę i masz duże problemy, żeby powiedzieć, gdzie naprawdę jesteś. Wszystko dlatego, że patrzysz na pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Trudno znaleźć lepsze miejsce to tak wyraźnego przenikania się sportowej sfery profanum i duchowej sfery sacrum.

Jarzębinowa aleja na rozdzielająca boisko od cmentarza - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Jarzębinowa aleja na rozdzielająca boisko od cmentarza - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Dwa lata temu pisałem, że sport to wieczna idea. Boisko w Zbroszy Dużej przekonuje mnie, że moje słowa maja potwierdzenie w rzeczywistości.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment