Boisko w ośrodku treningowym na Cyprze - fot. Tomasz Janus / sportnuakowo.pl
Aż 8 producentów zaopatruje w stroje 16 klubów z polskiej Ekstraklasy. Dwie największe firmy - Adidas i Nike - dostarczają stroje do 10 klubów. Pozostałych 6 producentów ma wśród swoich klientów po jednym zespole z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Po zakończeniu sezonu 2014/2015 największe powody do zadowolenia może mieć amerykańskie Nike. Po dwóch latach dominacji Legii Warszawa i Adidasa, mistrzem Polski został klub z łyżwą na koszulkach, czyli Lech Poznań. Ale i niemiecki producent strojów w ubiegłym sezonie mógł przeżywać chwile radości. Poniższa tabela pokazuje, że połowa klubów z grupy mistrzowskiej biegała w strojach Adidasa.
W obecnym sezonie przewaga liczebna Adidasa nad Nike jest mniejsza niż rok temu. W sezonie 2014/2015 Niemcy ubierali 7 klubów. Do spadku jednego z nich - GKS Bełchatów - doszła jeszcze utrata Lechii Gdańsk. W obecnym sezonie gdańszczanie grają już w strojach firmy Saller. Adidas może za to pochwalić się przejęciem drużyny z obozu rywala. Jest nim Śląsk Wrocław, który z Pumy przebrał się w stroje właśnie Adidasa. Strojów z kotem nie nosi już żaden zespół z Ekstraklasy.

Liczbę ubieranych zespołów podwoiło za to Nike. Wszystko za sprawą beniaminków. Amerykanie ubierają oba nowe zespoły w Ekstraklasie - Zagłębie Lubin oraz Termalicę Bruk-Bet Niecieczę. Nike może się także pochwalić faktem, że w sezonie 2014/2015 w grupie mistrzowskiej znalazły się wszystkie z drużyn, które ubierali.

Poniżej szczegółowe informacje o producentach strojów, w których grają poszczególne zespoły z Ekstraklasy w sezonie 2015/2016.

Adidas (6) - Legia Warszawa, Ruch Chorzów, Piast Gliwice, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze
Nike (4) - Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin, Lech Poznań, Termilica Bruk-Bet Nieciecza
Legea (1) - Cracovia Kraków
Hummel (1) - Koron Kielce
Jako (1) - Górnik Łęczna
Errea (1) - Jagiellonia Białystok
Saller (1) - Lechia Gdańsk
Masita (1) - Podbeskidzie Bielsko-Biała


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment