Józef Piłsudski, czyli jak odwiedziłem Marszałka w Wilnie

Matka i serce syna - mauzoleum z sercem Józefa Piłsudskiego w Wilnie - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Interesować się sportem, być w Wilnie i nie odwiedzić miejsca, gdzie złożone jest serce Józefa Piłsudskiego, byłoby grzechem zaniechania. Podczas wizyty w Wilnie nie mogłem go popełnić. Bo Józef Piłsudski jest jednym z ojców początku polskiego sportu.

Błędem byłoby jednak mówienie, że Piłsudski bardzo mocno angażował się w rozwój sportu w Polsce po 1918 r. i był jego gorącym orędownikiem. Ale już dwa pierwsze fakty z brzegu bardzo wiele mówią o wpływie Marszałka na sportu. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie nosi imię właśnie Józefa Piłsudskiego. Również stadion miejski w Warszawie - mecze rozgrywa na nim Legia Warszawa - ma tego samego patrona. Na pewno wpływ miał na to kult Marszałka, ale badacze potwierdzają, że Piłsudski nie sprzeciwiał się rozwojowi sportu w Polsce.


Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów dotyczących Józefa Piłsudskiego i sportu - bo nie był to związek bezproblemowy - to polecam sięgnąć do tych tekstów:

Matka i serce syna - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Matka i serce syna - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl

A jeżeli będziecie w Wilnie, to nie zapomnijcie odwiedzić Cmentarza na Rossie. Spoczywa na nim wielu Polaków, o których warto pamiętać.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment