Bezpieczeństwo na stadionach w Polsce - sezon 2014/2015

Oprawa Legia albo śmierć - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Bezpieczeństwo na stadionach piłkarskich w Polsce pozostaje na dość wysokim poziomie. Wnioski takie można wyciągnąć po lekturze publikacji pt. Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN  za sezon 2014/2015.

Choć obiegowa wiedza cały czas głosi, że na zachodzie sobie poradzili, a tylko w Polsce są problemy z bezpieczeństwem na stadionach piłkarskich, to twarde dane pokazują, że nad Wisłą wcale nie jest tak źle. W sezonie 2014/2015 w Ekstraklasie i I lidze rozegrano 594 mecze. Z powodu incydentów przerwano 20 z nich (16 w Ekstraklasie i 4 w I lidze), czyli ok. 3,3%. Trzeba jednak zauważyć, że pod pojęciem incydent kryją się także sytuacje używania środków pirotechnicznych. Nie muszą one stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa. Mecz przerywany jest z powodu dymu, który utrudnia oglądanie meczów w telewizji.
Dane z raportu PZPN bardzo dobrze pokazują, że wiele z zarzutów dotyczących bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich w Polsce, ma dość słabe pokrycie w rzeczywistości. Legendarne już zachowania rasistowskie i antysemickie zanotowano na 8 spośród 594 meczów. Zachowania takie miały więc miejsce na 1,3% wszystkich spotkań.
Po analizie danych przedstawionych przez PZPN dobrze widać, że największą grupę incydentów stanowią sytuacje użycia środków pirotechnicznych oraz wulgarne / wrogie okrzyki. O środkach pirotechnicznych wypowiadałem się już kilka razy. Nie chcąc się powtarzać, odsyłam do mojego tekstu pt. Ponownie o racach. Wulgarne i wrogie okrzyki łatwiej zaś zrozumieć, gdy zdamy sobie sprawę, że metafora rywalizacji oraz reprezentacja kibiców to przyczyny dlaczego lubimy sport. Trudno jednak uznać, że są to sytuacje, które zagrażają bezpieczeństwu widzów.

Zachęcam do lektury pełnej wersji publikacji pt. Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment