Logo Superpucharu Polski
Superpuchar Polski w piłce nożnej w tym roku zgromadził na trybunach stadionu w Poznaniu ponad 40 tys. widzów. Mecz o to trofeum już dawno nie oglądało tak wielu kibiców. Czy to znaczy, że rywalizacja o Superpuchar odzyskuje należy jej prestiż? Nie jest to aż tak oczywiste.

Superpuchar Polski w piłce nożnej po raz kolejny okazał się meczem bez jakiegokolwiek prestiżu. Polski Związek Piłki Nożnej dokłada starań, żeby marketingowo opakować swój produkt jak najlepiej. Całość niweczona jest jednak przez fatalny od strony sportowej termin rozgrywania tego spotkania.
Po roku sprawdziłem, co zmieniło się na lepsze lub gorsze. Poniżej wypunktowałem plusy i minusy rywalizacji i Superpuchar Polski.

Superpuchar odzyskał prestiż bo...

... walczyły o niego zespoły Lecha Poznań i Legii Warszawa. Nawet gdyby do walki stanęły rezerwy obu drużyn, to i tak nadal byłby to mecz prestiżowy. Po prostu od wielu lat rywalizacja tych dwóch zespołów wywołuje duże emocje. Dodatkowo niemal zawsze tej prestiżowej rywalizacji towarzyszy kapitalna atmosfera na trybunach. Zauważyć jednak trzeba, że w tej sytuacji to prestiż potyczki na linii Poznań - Warszawa podwyższył prestiż meczu o Superpuchar Polski. Wystarczy sięgnąć pamięcią rok wstecz, żeby przypomnieć jak niewiele znaczył mecz Legii z Zawiszą Bydgoszcz.

... ma bardzo dobre opakowanie marketingowe. Już rok temu chwaliłem PZPN za tytaniczną pracę, która została wykonana, żeby z meczu o Superpuchar Polski zrobić profesjonalne widowisko. Wówczas obserwowałem mecz z poziomu stadionu i doceniałem, że wiele detali zostało dopięty na ostatni guzik. Tym razem mecz oglądałem w telewizji i tam również widoczne było, że identyfikacja wizualna Superpucharu Polski stoi na bardzo wysokim poziomie. Przyjemnie się to ogląda.

... rozgrywany jest regularnie. Jeżeli PZPN będzie działał tak, jak obecnie, a rywalizacja o trofeum będzie odbywała się co roku, to z każdą kolejną odsłoną prestiż Superpucharu Polski będzie rósł. Najgorsze co może się stać, to zawieszanie rywalizacji o Superpuchar Polski. Wystarczy rzucić okiem na historię tych rozgrywek, żeby zobaczyć, że ich ignorowanie, nie należało do rzadkości. Podstawowe zadanie PZPN - jeżeli chce uczynić z Superpucharu Polski prestiżową rywalizację - to rozgrywanie go co rok.


Superpuchar nie odzyskał prestiżu bo...

... rozgrywany jest w okresie przygotowań. Mecz o Superpuchar Polski otwiera nowy sezon rozgrywek. Z tym, że cały czas przypada na okres przedsezonowych przygotowań. Trudno więc dziwić się, że gracze Lecha Poznań myślami mogli być przy zbliżającym się meczu eliminacji do Ligi Mistrzów. Można z dużą dozą pewności przypuszczać, że Maciej Skorża w tej sytuacji nie wysłałby do boju najsilniejszego składu, gdyby rywalem nie była Legia Warszawa. Presja, która towarzyszy meczom Lecha i Legii zmusza do gry pierwszym składem. Ale czy gdyby Legię zastąpić np. Ruchem Chorzów, trener mistrza Polski nadal rzuciłby do walki najmocniejsze zestawienie? Śmiem wątpić.

.... trenerzy mogą zrobić pięć zmian w składzie. Zgadzając się na więcej niż trzy zmiany w meczu, robimy z niego sparing. Bo właśnie w sparingach i meczach towarzyskim trenerzy mogą dokonywać więcej niż trzy zmiany. Jeżeli Superpuchar ma być poważnym spotkaniem, to musi mieć poważne zasady. A te dopuszczają nie więcej niż trzy zmiany w składzie. Odchodząc od tej zasady PZPN daje sygnał - i przy okazji niweczy swoją ciężką marketingową pracę - że to tylko sparing. Może nieco poważniejszy, ale nadal sparing.

... nie ma stałego miejsca. Nadal będę się upierał, że rozgrywanie meczu o Superpuchar Polski na stadionie mistrza Polski, nie jest dobrym pomysłem. Rozumiem intencje PZPN, ale moim zdaniem miejsce tego meczu jest na Stadionie Narodowym. Doskonale pokazały to ostatnie finały Pucharu Polski. Jestem niemal pewny, że gdyby rywalem Lecha był inny zespół niż Legia, trybuny stadionu przy Bułgarskiej nie zapełniłyby się do ostatniego miejsca. A wówczas samo widowisko ocenialibyśmy zdecydowanie niżej.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment