Kibice FC Basel - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Drogi polski kibicu piłki nożnej, mam dla Ciebie cenną radę. Nie chcesz być już kibolem? Chcesz zostać najbardziej zagorzałym fanem, którego cierpliwość powoli się wyczerpuje? Wcale nie musisz zmieniać swojego zachowania! Nadal możesz być agresywny i wulgarny! Wystarczy, że wyjedziesz na zachodni brzeg Odry. Dla dużej części dziennikarzy w Polsce będziesz wówczas zupełnie inną osobą.

Zamieszczone powyżej zdania pochodzą z lutego 2015 r. Zakończyłem nimi tekst pt. Agresywny kibol w Polsce - zaniepokojony kibic w Europie. Starałem się w nim pokazać, że sformułowanie na zachodzie sobie poradzili w odniesieniu do agresywnych zachowań kibiców piłki nożnej, jest tylko i wyłącznie pustym i nie mającym pokrycia w faktach sloganem. 

Bazowałem wówczas na przykładzie zachowań fanów Borussi Dortmund. W polskich mediach uznane zostało ono za przejaw zaniepokojenia kibiców słabą postawą zespołu. Dla porównania przytoczyłem słowa polskich dziennikarzy, którzy zdecydowanie bardziej negatywnie ocenili zbliżone zachowania polskich kibiców.

Oczywiście nie jest to jedyny przykład, który obala tezę na zachodzie sobie poradzili. Doskonale potwierdza to niedawny raport dra Seweryna Dmowskiego, Prezesa Fundacji Centrum Badań nad Futbolem. Na poniższej prezentacji można na konkretnych przykładach zobaczyć, czy obraz europejskiej piłki i sytuacji na trybunach jest tak sielankowy, jak rysują go polskie media.
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment