fot. Monica Arellano-Ongpin CC BY 2.0
Przygotowanie telewizyjnej relacji na żywo z zawodów sportowych to nie lada wyzwanie. Odbiorcy jednak zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, jak wiele osób pracuje, by do telewizorów dotarł odpowiednio profesjonalny przekaz. Dobrą okazją, by zajrzeć do kuchni transmisji telewizyjnej, jest raport E&Y i Ekstraklasy S.A. Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2015.

Oczywiście głównym celem raportu jest omówienie kondycji finansowej zespołów z Ekstraklasy oraz samych rozgrywek. Osoby zainteresowany tymi sprawami, odsyłam do pełnej wersji raportu na stronie E&Y. Sam skupię się zaś na informacjach dotyczących produkcji transmisji telewizyjnych z rozgrywek Ekstraklasy. 

Dzięki temu każdy mecz Ekstraklasy realizowany jest w ustandaryzowany sposób, zgodnie z wyliczonym co do minuty planem transmisji. Nie ma tu znaczenia antena, na której jest pokazywany czy  też godzina transmisji. MRO zapewniło spójność wszystkich transmisji i jednakowo wysoką jakość dla wszystkich odbiorców.
MRO to zaplanowany co do sekundy plan pojawiania się na wizji stałych elementów transmisji. Dzięki temu odbiorcy dostają zawsze produkt o takim samym składzie i takiej samej jakości. Oglądając wstęp do meczów, warto zwrócić uwagę, że pojawiają się w niej powtarzalne elementy. MRO w przypadku polskiej Ekstraklasy jest następujący:

Multilateral Running Order meczu Ekstraklasy firmy Ekstraklasa Live Park - źródło Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2015
Multilateral Running Order meczu Ekstraklasy firmy Ekstraklasa Live Park - źródło Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2015
MRO to nie jedyna standaryzacja w transmisjach z meczów Ekstraklasy. Dokładnie rozplanowane są także same terminy transmisji. W sezonie 2014/2015 standardowy plan transmisji telewizyjnych w kolejce był następujący:

Standardowy plan kolejki - źródło Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2015
Standardowy plan kolejki - źródło Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2015
A jak wygląda praca ludzi, którzy odpowiadają za realizację MRO i standardowego planu kolejki? Można to zobaczyć na filmie poniżej.


Robi wrażenie i pokazuje, że faktycznie przygotowanie transmisji na żywo to bardzo złożony proces. Warto o tym pamiętać, gdy rozsiadamy się wygodnie przed telewizorem i oglądamy mecz. Na nasz komfortowo spędzony czas, pracuje cała armia ludzi.

Zdjęcie we wpisie: fot. Monica Arellano-Ongpin CC BY 2.0
 

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment