fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Czy długi weekend upłynął ci na błogim lenistwie? A może dołączył do tego jakiś spacer lub wędrówka? Jest duże prawdopodobieństwo, że było właśnie tak. Nie przejmuj się jednak. W taki sposób czas wolny spędza większość Polaków.

W prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny badaniu pt. "Turystyka i wypoczynek w gospodarstwach domowych" od dawna bezkonkurencyjna okazuje się bierna forma spędzania wolnego czasu. W 2013 r. najczęściej wskazywane odpowiedzi na pytanie o spędzanie wolnego czasu były następujące:
- słuchanie radia, muzyki, oglądanie telewizji, wideo, Internet (21% wskazań, w badaniu dotyczącym okresu 1.10.2008 - 30.09.2009 uzyskano 26%);
- wypoczynek bierny – opalanie się, leżakowanie (13% wskazań wobec 15% w poprzedniej edycji badania).

Szczegółowe wynik badania można znaleźć w moim wpisie z października 2014 r. Warto jednak zastanowić się dlaczego tak często wybieramy bierny wypoczynek. Można to wytłumaczyć lenistwem. Ale to nie będzie wyczerpująca odpowiedź. Zauważyć trzeba, że w Polsce cały czas dopiero raczkuje moda na zdrowy tryb życia. Trudno więc oczekiwać, że nagle rzucimy się do uprawiania sportu. To długotrwały proces, który jeszcze potrwa.

Nie sposób też nie zauważyć, że bierny wypoczynek jest zdecydowanie mniej kosztowny niż podejmowanie aktywności fizycznej. Badania GUS nie są jedynymi, które na to wskazują. Omawiając wyniki "Diagnozy społecznej 2013" zwracałem już na to uwagę. Napisałem wówczas:
Trzeba jednak sobie zdać sprawę, że poświęcanie czasu oraz przeznaczanie pieniędzy na uprawianie sportu, jest domeną społeczeństw bogatych. Te dopiero bogacące się, czas przeznaczają na zarabianie pieniędzy. Te zaś wydają na rzeczy niezbędne do przeżycia. Sportowy tryb życia jest więc pewnego rodzaju fanaberią, gdyż nie jest niezbędnym elementem życia. Można więc przypuszczać, że wraz ze wzrostem zamożności Polaków, będzie także rósł ich poziom zaangażowania w uprawianie sportu i podejmowanie aktywności fizycznej.
Na szczęście nie brakuje także badań, które wskazują, że sportowy tryb życia staje się coraz bardziej popularny. Jest więc nadzieja, że za kilka lat i w wynikach badań GUS będzie można zauważyć tendencję do przechodzenia od biernego do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. A na razie - poleńmy się rodacy.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment