Kibice UD Almeria - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Zostać sportowcem - to jedno z marzeń, które często towarzyszy dzieciom. Jednak wyjście na wielki stadion sportowy i wygranie przy aplauzie tysięcy kibiców, dane jest tylko niewielkiej grupie marzących dzieci. Reszcie pozostaje traktowanie sportowców jako swoich reprezentantów. I to kolejny powód "Dlaczego lubimy sport"?.

Odpowiedź nr 5 - reprezentacja kibiców

Dziecięce marzenia zostania sportowcem weryfikowane są przez życie. Sport to wymagająca kochanka i nie każdy może zdobyć jej serce. Niemal całkowite poświęcenie życia prywatnego, wyniszczanie własnego zdrowia, długie godziny spędzane na zgrupowaniach i nużących treningach - to tylko niektóre z cieni świata sportu. Kłopotliwe jest także pogodzenie sportu ze szkołą oraz pracą zarobkową. Poświęcić trzeba się całkowicie. Dodajmy do tego jeszcze brak talentu. Otrzymujemy już najważniejsze powody, dlaczego nie każdy zostaje sportowcem.

Ale sport jest pasją, która pozostaje w sercu dziecka, które staje się dorosłym. Jeżeli zabrakło dla niego miejsca na sportowej arenie, to przenosi się na trybuny lub przed telewizor. Sam realizuje się w innej dziedzinie życia. Sportowców traktuje zaś jako swoich reprezentantów.

Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w mniejszych miejscowościach. Tam, gdzie ludzie znają się lepiej niż w metropoliach. Zawodowy sportowiec, który odnosi sukcesy, jest powodem do dumy dla całej miejscowości. Swoje dorzuca tu psychologia i mechanizm pławienia się w cudzej chwale. A to:
mechanizm psychiczny polegający na podnoszeniu swojej samooceny poprzez identyfikację z grupą.
W sporcie grupą może być wygrywająca drużyna. Jednak i sportowiec odnoszący sukcesy w sporcie indywidualnym jest powodem do dumy. Choć kibice mają niewielki wpływ na jego sukces, to uważają, że pozytywne konsekwencje zwycięstwa spływają także i na nich. Pokazują ich wyższość i przewagę nad zwolennikami przegranej drużyny lub pokonanego sportowca.

A my lubimy wygrywać. I to bardzo. Jeżeli nie samodzielnie, to przy pomocy sportowców, którzy są naszymi reprezentantami. I właśnie dlatego lubimy sport. I właśnie dlatego jesteśmy kibicami sukcesu.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment