Czy wsparcie kibiców rzczywiście pomaga?

Kibice Rot-Weiss Essen - fot. Tomasz Janus/sportnaukowo.pl
Czy na pewno kibice są dwunastym zawodnikiem drużyny piłkarskiej? Czy gospodarzom zawsze pomagają ściany? Czy wsparcie kibiców rzeczywiście pomaga sportowcom? Najwyższa pora odpowiedzieć na to pytanie, korzystając z dorobku psychologii.

Nawet obiegowa wiedza wskazuje, że na obcym stadionie trudniej o zwycięstwo. Nie bez powodu gole zdobywanie na wyjeździe liczą się podwójnie. W przypadku remisu awans zdobywa drużyna, która strzeliła więcej bramek na wyjeździe. Przepisy jednoznaczne uznają więc, że wsparcie miejscowych kibiców ma wpływ na końcowy wynik. Co na to nauka?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko dlatego, że bardzo wiele zależy od samego sportowca, a dokładniej od jego umiejętności. Wyniki badań wykazują, że zawodnik o słabych umiejętnościach będzie co prawda deklarował większą satysfakcję w sytuacji gry przy wspierającej publiczności, ale w rzeczywistości będzie wówczas wykonywał swoje zadania wolniej, ostrożniej, a co za tym idzie również słabiej. Sport opiera się przecież na dynamizmie zmagań.

Patrząc na to z drugiej strony - ten sam zawodnik, będzie prezentował się lepiej w sytuacji, gdy ma do czynienia z nieprzychylną publicznością. Wszystko dlatego, że ewentualna porażka przy wspierającej widowni będzie pociągała bardziej negatywne konsekwencje. Wsparcie może się powiem przerodzić w niezadowolenie, rozczarowanie oraz dezaprobatę kibiców. Sportowiec utraci więc dostęp do pozytywnych wzmocnień od kibiców. W przypadku nieprzychylnych fanów takie ryzyko nie istnieje. Nie ma czego utracić i nie ma kogo rozczarować.

Tak wsparcie kibiców postrzega sportowiec niepewny swoich umiejętności. A więc także ten z mniejszym doświadczeniem. Zawodnik, który jest pewny swych umiejętności - nawet z ocieraniem się o narcyzm (kłania się Zlatan) - nie będzie się obawiał, że może popełnić błąd. Po prostu jest przekonany, że jako osoba wyjątkowa bez problemu będzie osiągał sukces. Wsparcie kibiców może mu w tym tylko pomóc. Bo przecież wsparcie należy się mu, jako osobie po prostu dobrej w tym co robi.

Kibice i ich doping są więc atutem dla sportowców. Ale przede wszystkim dla tych dobrych. Samo wsparcie na niewiele się zda, jeżeli sportowiec nie będzie posiadał odpowiednich umiejętności. Samym dopingiem fanów wygrywać się jednak nie da.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment