100 najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie, czyli o sporcie bez sportowców

Pewne prawa zastrzeżone dla vramak
Większość rankingów to tylko umowne zestawienie w danej kategorii. Nie inaczej jest z rankingiem 100 najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie, który opublikował kwartalnik Champion. Pozostawiając na boku słuszność doboru osób do zestawienia, warto zwrócić uwagę na coś innego.

Przywołany ranking jest kolejnym potwierdzeniem, że w sporcie coraz mniej liczą się sami sportowcy. Co prawda cały czas - i tak będzie zawsze - sport bez nich nie ma sensu. To ich zmagania są w końcu rdzeniem rywalizacji sportowej. Ale nie sposób udawać, że sport to nadal szlachetna rywalizacja. Obecnie to przede wszystkim w coraz większej mierze tylko kolejny sposób na robienie pieniędzy. Wielkich pieniędzy. 

W pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie znalazło się zaledwie troje sportowców (Robert i Anna Lewandowscy, Justyna Kowalczyk i Marcin Gortat). Wyraźna jest za to dominacja osób, które można uznać za finansowe zaplecze sportu. Nie brakuje więc biznesmenów (Zygmunt Solorz-Żak [Cyfrowy Polsat], Dariusz Krawiec [PKN Orlen], Paweł Olechnowicz [Grupa Lotos], Wojciech Szpil [Totalizator Sportowy], Paweł Jarczewski [Grupa Azoty]), polityka (Andrzej Biernat - minister sportu i turystyki) oraz działacza reprezentującego najpopularniejszą w Polsce dyscyplinę sportową (Zbigniew Boniek - prezes PZPN).

Podobne proporcje widoczne są także w kolejnych dziesiątkach zestawienia. Aktywni sportowcy i trenerzy są tylko dodatkiem dla osób, które pociągają za sznurki sportowego biznesu. Jeżeli szukacie więc sportu, który nie jest wielkim biznesem, polecam niższe klasy rozgrywkowe. To jeden z ostatnich bastionów sportu, który nie jest maszynką do robienia pieniędzy. Zdjęcie we wpisie: Pewne prawa zastrzeżone dla vramakPrint Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment