Ile jest w Polsce klubów sportowych? Jaka dyscyplina sportowa jest najchętniej uprawiana przez mężczyzn i kobiety w Polsce? Czy nad Wisłą rośnie liczba trenerów i sędziów? Ty tylko część informacji, które możemy znaleźć w Roczniku Statystycznym Rzeczypospolitej Polskiej 2014.
Pod koniec grudnia 2014 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejną edycję swojego rocznika. To jedno z najbardziej kompleksowych źródeł dotyczących Polski w ujęciu statystycznym. Nie mogło więc zabraknąć w nim informacji o sporcie.
Z przedstawionych w raporcie danych dowiadujemy się, że systematycznie rośnie liczba klubów sportowych. Niewielki spadek z 2010 r. okazał się więc tylko jednorazowym wyskokiem, a nie początkiem spadkowej tendencji. Podobnie jest z liczbą członków klubów sportowych. Wzrosła także liczba osób, które ćwiczą w klubach sportowych.
Postępuje za to spadek liczby organizacji kultury fizycznej, ich członków oraz osób ćwiczących. Szczegółowe informacje zawiera tabela poniżej.
Hegemonię piłki nożnej potwierdza natomiast zestawienie wybranych dziedzin i rodzajów sportów uprawianych w klubach sportowych. Jest to dyscyplina uprawiana w największej liczbie sekcji i przez największą liczbę sportowców w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że również największy odsetek trenerów, to osoby, które zajmują się właśnie piłką nożną.
Warto zwrócić uwagę, że o dominacji piłki nożnej decydują mężczyźni. Kobiety najchętniej uprawiają bowiem takie dyscypliny sportu jak: siatkówka, lekkoatletyka i koszykówka. Za ciekawostkę można uznać fakt, że Polki chętniej niż pływanie i piłkę ręczną uprawiają piłkę nożną.
Pełną wersję Rocznika Statystycznego Rzeczypospolitej Polskiej 2014 można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Szczegółowe dane dotyczące sportu można znaleźć w tabelach na stronach 415-419.
Więcej danych dotyczących sportu i turystyki w badaniach Głównego Urzędu Statystycznego znajdziecie klikając w ten link.
Tabele we wpisie: źródło GUS
Tabele we wpisie: źródło GUS

Blogger Comment
Facebook Comment