Porady dla piłkarzy prosto z 1923 r.

Fragment okładki ksiażki "Taktyka i technika piłki nożnej" Mac Collins 1923 r.
Jak obronić rzut karny. Jak strzelić z 11. metrów gola. Jaka jest najlepsza taktyka do pokonania rywala. Co robić w czasie przerwy meczowej. Jak zachować się dzień przed meczem. Czy piłkarz może pić alkohol i palić papierosy. Odpowiedź na te pytania możemy znaleźć w "Katechizmie Footbalisty" z... 1923 r.

Na katechizm trafiłem w książce pt. "Taktyka i technika w piłce nożnej", którą napisał Mac Collins. W 1923 r. książka została przetłumaczona na język polski i trafiła do odbiorcy nad Wisłą. Jako, że katechizm to tak na prawdę poradnik dla piłkarzy z XX-lecia międzywojennego, czyli okresu początkowego rozwoju piłki nożnej w Polsce, zawiera wiele interesujących - czasem śmiesznych - rad.

Całość znajduje się poniżej. Dla lepszego oddania sportowego ducha sprzed bliski wieku, zachowany został zapis oryginału.

KATECHIZM FOOTBALISTY

1. Bramkarz nie powinien nigdy wybiegać poza obręb pola karnego, chyba że napastnik, który się przedarł wysunie piłkę na taką odległość, że zdąży do niej dobiec.

2. Jeżeli przy rzucie od bramki przeciwnik przeszkadza bramkarzowi, zwłaszcza na terenie błotnistym, najlepiej silnym wyrzutem z ręki, oddać piłkę własnemu graczowi na skrzydło.

3. Przy rzucie karnym, bramkarz powinien patrzyć w oczy strzelającego, który zawsze patrzy tam, gdzie pragnie trafić. Gdy strzelający rozpędzi się do strzału, największą uwagę musi zwrócić na piłkę.

4. Najkrótsze przetrzymywanie piłki jest najlepszą taktyką, nigdy bowiem przeciwnik nie jest w stanie zorjentować się, gdy piłka błyskawicznie przechodzi do coraz to innego gracza.

5. Nie należy dobiegać do przeciwnika w chwili, gdy chce złapać piłkę w biegu. Lepiej pozwolić, aby piłka go dotknęła i w tej chwili starać się ją złapać, wykorzystując odbicie od gracza. Piłka schwytana w locie, przy najlepszym "stoppingu", odbija się siłą lotu od przeszkody i łatwiej i bezpieczniej ją wtedy schwytać, przez co unika się częstego i niebezpiecznego zderzenia.6. Gdy piłka leci z góry (świeca) i gracze usiłują odbić ją głową w skoku, najlepiej skoczyć w chwili po nich. Należy pamiętać, że skoki takie mogą być niebezpieczne i nieraz zamiast piłki, można oderzyć kogoś w głowę.

7. Po treningu niezdrowo jest latać dookoła boiska i palić tytoń, zanim płuca nie odpoczną.

8. Gracz powinien wystrzegać się alkoholu i palenia.

9. Trening powinien odbywać się co drugi dzień i nie dłużej jak 60 minut.

10. Chcąc pewnie opanować obie nogi, należy od samego początku żadnej nie zaniedbywać.11. Ze względów taktycznych najlepiej piłkę zawsze prędzej podać, zanim zdoła przeciwnik nadbiec. Jedynie w sytuacjach podbramkowych, zachować zupełną samodzielność.

12. Mimo zauważenia u przeciwnika ręki, spalonego, i t. p. nie zwracać na to uwagi sędziego, jeżeli ten wykroczenia nie odgwizdał.

13. Pragnąc osiągnąć mocny przyziemny strzał, należy uderzyć piłkę szpicem buta w samą średnicę. Przy rzucie karnym jest taki strzał najpewniejszy.

14. Napad i pomoc powinny tworzyć ściśle zgrane trójkąty, kombinacji środkowej i skrzydłowej. Każdy dwóch graczy napadu i jeden gracz pomocy stanowią taki trójkąt.

15. W czasie wylotu bramkarza w sytuacji niebezpiecznej, winien zastąpić go natychmiast jeden z obrońców.16. Podczas pauzy lepiej przechadzać się wolno, aniżeli siedzieć.

17. Na terenie błotnistym najlepiej prowadzić akcję w słabem tempie i strzelać nawet z dalszych odległości.

18. Buty footbalowe powinny być zawsze obcisłe.

19. Ze względów taktycznych, najlepszą ze wszystkich jest kombinacja serjowa, czyli "sznurkowa". Polega ona na natychmiastowym oddawaniu piłki, zanim przeciwnik zdoła się zbliżyć. Gracze muszą się przeto doskonale ustawić w biegu w linji skośnej i winni starać się, by biec możliwie polem nieobsadzonem i żeby prowadzący piłkę miał możność błyskawicznego podania. Wystudjowana kombinacja prowadzenia "sznurkiem", przy doskonałem zgraniu i zrozumieniu się środkowego, a szczególnie skrzydłowego trójkąta wypadowego, jest najbezpieczniejszą ze wszystkich akcji i przeto najbardziej celową.

20. Gracz, będący na off-sidzie; widząc gracza własnej drużyny, gotującego się do strzału na bramkę przeciwnika, powinien natychmiast stanąć nieruchomo i zupełnie nie oddziaływać na grę i goal w tym wypadku powinien być zawsze uznany o ile sędzia jest dobry i spostrzegawczy.21. Sędzia powinien być głuchy na wszystkie uwagi graczy i publiczności i w wyjątkowych tylko wypadkach usuwać graczy z boiska. Przewinienie często nawet surowe, może być wywołane impulsywnie i bezwiednie i to należy odróżniać od złej woli.

22. Bramkarz, czyniący "szczupaka" (robinzonada) powinien rzucać się na ziemię mając wyciągniętą tą rękę, w którą stronę upada.

23. W sytuacji, gdy bramkarza atakują przeciwnicy, przy rzucie od bramki, najlepiej, gdy nie ma czasu na wykop piłki nogą, odrzucić ja daleko ręką i zawsze na linję boczną, co utrudnia bezpośredni strzał, w wypadku, gdyby udało się przeciwnikowi złapać piłkę, wyrzuconą przez bramkarza.

24. Im później gracz podskoczy w górę, by odbić głową lecącą piłkę, tym pewniej ją otrzyma. Zdarza się to, gdy naraz kilku graczy stara się ją uchwycić.

25. W przeddzień matchu należy wcale nie grać i starać się jaknajbardziej oszczędzać.

26. Match na terenie błotnistym musi być prowadzony akcją niezbyt szybką, lecz celową. Szczególnie kombinacja serjowa i ciągły sznurek, mający wypracowaną kombinacyjnie linję ciągłości, jest bezwarunkowo najlepszym.

Okładka ksiażki "Taktyka i technika piłki nożnej" Mac Collins 1923 r.
Okładka książki "Taktyka i technika piłki nożnej" Mac Collins 1923 r.
Zdjęcia okładki i cytaty pochodzą z książki "Taktyka i technika piłki nożnej" Mac Collins 1923 r. Dostęp w domenie publicznej. Całą książkę można przeczytać w serwisie polona.pl.

Zdjęcia we wpisie: WellcomImages CC BY 4.0, Archiwum Przeglądu Sportowego, polona.pl - domena publiczna.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment