fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Piłka nożna i kobiety? To temat, który niemal zawsze wzbudza dyskusje. Piłka nożna to przecież męski sport, a w wielu sytuacjach również okazja do podkreślenia swojej męskości. Do tak jednoznacznie samczego świata kobiety nie są wpuszczane zbyt chętnie. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że panowie będą musieli zrobić w nim więcej miejsca dla pań.

Kobiety mogą okazać się ratunkiem dla piłki nożnej i sportu w ogóle. Zwracałem na to uwagę kilka miesięcy temu. Demografia, w której dominować zaczynają kobiety, skłoniła mnie wówczas to wyciągnięcia następujących wniosków:
Lepsze informacje dla osób zaangażowanych w polską piłkę nożną, płyną natomiast z analizy poziomu zainteresowania futbolem wśród kobiet. O ile poziom ten jest zdecydowanie niższy niż wśród analogicznych grup wiekowych mężczyzn - wśród kobiet powyżej 65. roku życia jest to zaledwie 22% - to w najmłodszej grupie zainteresowanie wiekowej piłką nożną deklaruje ponad połowa kobiet. Można więc wnioskować, że pojawia się szansa nie tylko na wyrównanie poziomu zainteresowania piłką nożną wśród obu płci, ale także na wzrost przychodu świata futbolu. Wzrost ten będzie jednak raczej dotyczył jedynie części przychodu pochodzącej od kobiet.
Z prezentowanych wówczas danych CBOS wynikało, że w zależności od wieku zainteresowanie piłką nożną deklaruje od 22% do 52%. Podobny poziom zainteresowania uzyskany został w badaniu, które Millward Brown przeprowadził dla Ekstraklasy S.A. Bez podziału na grupy wiekowe 32% kobiet wyraziło zainteresowanie krajowymi piłkarskimi rozgrywkami ligowymi.

Zainteresowanie kobiet Ekstraklasą - źródło: Millward Brown
Zainteresowanie kobiet Ekstraklasą - źródło: Millward Brown
W szczegółowych wynikach badania Millward Brown zauważyć można, że kobiety są przychylnie nastawione do rozgrywek Ekstraklasy. O ile nawet osobiste doświadczenie pozwala stwierdzić, że kibice-mężczyźni narzekają na poziom meczów w Polsce, to dla 74% badanych kibiców-kobiet spotkania w Ekstraklasie kojarzą się z zaciętą rywalizacją. Pozostałe wyniki są równie pozytywne i w tej sytuacji nie może dziwić fakt, że prezentacje wyników badania zatytułowano "Kobiety: Ekstraklasa doskonałą rozrywką".

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że dla 58% kobiet mecze Ekstraklasy to rodzinna rozrywka. Pamiętając, że wynik ten dotyczy tylko 32% pań, które deklarują zainteresowanie polską piłką nożną, nie sposób nie zauważyć, że jest on zaskakująco wysoki. Zaskoczenie jest jednak pozytywne. W mediach piłkarskie areny cały czas ukazywane są bowiem jako miejsca niebezpieczne. Dużo dobrego PR polskiej piłce nożnej zrobiły jednak w ostatnich latach nowoczesne stadiony. Dziś wizyta na meczu piłki nożnej nie łączy się już z odwiedzeniem obskurnych toalet i zjedzeniem tłustej kiełbasy w prowizorycznym cateringu. Spada także poziom agresji na stadionach. Te coraz częściej są więc miejscem przyjaznym i komfortowymi, a więc przyciągającym także i kobiety.

Choć przywołane wyniki mogą być zapowiedzią zmian i pewnego stopnia feminizacji polskiej piłki nożnej, to postawić trzeba pewne zastrzeżenia. Z wyników badania Millward Brown nie dowiadujemy się bowiem, jak definiowana jest "rodzinna rozrywka" oraz "okazja do spotkań ze znajomymi". Czy w grę wchodzi tu spotkanie z rodziną i znajomymi na stadionie, czy jednak tylko przed ekranem telewizora? Obstawiam, że częściej chodzi jednak o to drugie.

Nawet jednak w takiej sytuacji nie sposób nie zauważyć, że piłka nożna przestała być już domeną mężczyzn. Szczególnie, gdy mowa o kibicowaniu. Kobiety coraz liczniej pojawiają się na trybunach. Można je spotkać także na sektorach zajmowanych przez najbardziej zagorzałych fanów. Tendencja ta będzie raczej postępować. Ale w przekształcenie piłki nożnej w sport zdominowany przez kobiety nie wierzę. Przecież musimy mieć swoją ostoję męskości.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment