Logo Google
Wyszukiwarka Google ma już tak dominującą pozycję na rynku, że na podstawie wpisywanych do niej haseł, można określić, co interesuje ludzi w Polsce i na świecie. Wyniki najczęściej wpisywanych zapytań dotyczących sportu w 2014 r. pozwalają stwierdzić, że internautów nad Wisłą najbardziej interesują niespodziewani mistrzowie oraz tragedie.

Takie wnioski nasuwają się już po zapoznaniu z zestawieniem najczęściej wyszukiwanych sportowców przez polskich internautów. Liście przewodzi dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Charakterystyczne jest, że wysoko znalazły się osoby, które w 2014 r. zmarły lub uległy poważnym wypadkom. Dotyczy to Michaela Schumachera (poważny wypadek na nartach), Jarosława Bieniuka (mąż zmarłej Anny Przybylskiej, która była najczęściej wyszukiwaną osobą w Polsce w 2014 r.), Thomasa Morgensterna (poważny wypadek podczas zawodów skoków narciarskich) oraz Tito Vilanovy (zmarły trener FC Barcelona).


Internautów przyciągali także i sportowcy, którzy w 2014 r. odnosili sukcesy. W zestawieniu znajdziemy więc - poza wspomnianym Stochem - siatkarskich mistrzów świata z Polski (Mariusz Wlazły, Michał Winiarski) oraz złotego medalistę z Soczi (Zbigniew Bródka). Osobnym przypadkiem jest tu piłkarz Luis Alberto Suarez Diaz. Podczas brazylijskiego mundialu reprezentant Urugwaju wsławił się przede wszystkim ugryzieniem rywala. Słowo klucz do wyjaśnienia tego przypadku, to skandal.


Zestawienie haseł związanych ze sportem, które w 2014 r. zanotowały największy wzrost popularności, skłania do wyciągnięcia wniosków, które przedstawiałem już w październiku. Na świecie dużą popularnością cieszą dyscypliny, które w Polsce są niszowe, a czasami wręcz w ogóle nie znane. Potwierdza to obecność w pierwszej dziesiątce zestawienia gracza futbolu amerykańskiego (Ray Rice).

Po raz kolejny okazało się także, że sprawdza się stara zasada selekcji informacji (gatekeeping). Tragedia znanej osoby jest magnesem, który przyciąga odbiorców. Potwierdza to obecność na drugim miejscu wspomnianego już Schumachera, a na siódmym miejscu innego kierowcy formuły 1 - Jules Bianchi - który w październiku 2014 r. uległ wypadkowi i zapadł w śpiączkę.


Dane udostępnione przez Google wskazują także, że duże zainteresowanie generują także niespodziewane zakończenia zmagań sportowych. W czasie mistrzostw świata w piłce nożnej warunki te idealnie spełnił półfinałowy mecz Brazylia - Niemcy. Wzbudził on większe zainteresowanie niż finałowa potyczka. Nie może to dziwić, bo już do przerwy Niemcy ogrywali gospodarzy turnieju 5-0. Internauci masowo zaczęli wówczas zasypywać wyszukiwarkę pytaniem "najwyższe zwycięstwo podczas mistrzostw świata w piłce nożnej".


Raporty Google to dobra porcja danych, jeżeli chcemy wiedzieć, co i kto jest na topie w świecie sportu. Nie rozumiem tylko dlaczego informacje dotyczące roku kalendarzowego, publikowane są kilka tygodni przed jego zakończeniem. Poza celem marketingowym - grudzień jako czas wszelakich podsumowań - nie widzę ku temu innego powodu.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment