Recenzja: Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie

Okładka książki "Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie"
Łatwo można było przewidzieć, że kolejna autobiografia Janusza Wójcika wywoła zamieszanie w polskiej piłce nożnej. Po dłuższym milczeniu "Wójt" powraca z przytupem i w swoim stylu. Szkoda tylko, że przytup sprowadza się do masy wulgaryzmów i opowieści, które momentami czyta się jak historie z baśni tysiąca i jednej nocy.

W 1999 r. Janusz Wójcik był selekcjonerem reprezentacji Polski. Przed meczami, które miały zadecydować o wyjeździe na Euro 2000, wydał książkę "Jego Biało-Czerwoni". W "Jedziemy z frajerami!" do 1999 r. ponownie dostajemy więc dobrze już znane opowieści. Różnica jest tylko w fakcie nagromadzenia wulgaryzmów. Półtorej dekady temu Wójcik potrafił budować historię bez ich użytku. Jasne, że piłka nożna to nie teatr i przekleństwa są w niej codziennością. Gorzej, gdy ich nagromadzenie jest tak duże, że staje się aż karykaturalne. Z taką sytuacją mamy zaś do czynienia w książce Wójcika.

Książka Wójcika jest dla mnie zawodem. Nie jest on jednak spowodowany megalomanią głównego bohatera. Doceniam ludzi, którzy znają swoją wartość i nie jest dla mnie problemem, że Wójcik zna niemal wszystkie ważne osoby na naszym świecie, że gdyby tylko chciał zostałby alkoholowym mistrzem świata oraz, że u jego stóp padają kobiety, gdy tego chce oraz gdy tego nie chce. Tak buduje swój świat trener srebrnych medalistów z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 i jestem to w stanie uszanować.

Problemem są jednak liczne niespójności, które pojawiają się w książce. Ciekawie robi się już, gdy zestawimy ją z poprzednią pozycją Wójcika z 1999 r. W "Jego Biało-Czerwoni" Wójcik opowiadał, jak PZPN wciskał mu na siłę Edwarda Lorensa na stanowisko asystenta w kadrze. Z "Jedziemy z frajerami!" dowiadujemy się, że chciał tego sam "Wójt", bo miał chytry plan.

Co więcej w książce przytrafiają się sytuacje, w których autor przeczy sam sobie w tym samym akapicie. Tak jest choćby przy opisie Waldemara Fornalika:
Biorąc pod skrzydła reprezentację, wpadł w mętną wodę i od razu mówiłem, że będzie miał problem, żeby się z niej wynurzyć. Praca z kadrą narodową go przerosła. Ulegał różnym podpowiedziom i naciskom, w ogóle nie był samodzielny. Nie brał na siebie odpowiedzialności, nie miał swojego zdania. Kiedy ogłoszono, że będzie selekcjonerem, zadeklarowałem, że jeśli będzie potrzebował podpowiedzi czy rady, zawsze może do mnie zadzwonić. Nigdy tego nie zrobił. Widocznie myślał, że sobie poradzi. A jak sobie poradził, każdy widział.
Fornalik więc na tyle ulegał podpowiedziom innym, że aż uważał, że sam da radę.

Przez niemal całą książkę Wójcik buduje obraz siebie, jako trenerskiego herosa. Wszystkich zna, wszystko może, we wszystkim jest najlepszy. Zawód przeżyją jednak osoby, które liczą, że "Wójt" rozprawi się z korupcją w polskiej piłce. O dziwo - tu trener okazuje się bezsilny. I choć szanuję Janusza Wójcika za medal na igrzyskach olimpijskich, pracę w Legii w pierwszej połowie lat 90-ych XX wieku i prowadzenie pierwszej reprezentacji narodowej, to z kart swojej autobiografii jawi mi się jako człowiek właśnie nieco bezsilny. Wielkość stara się zaś budować, kreując siebie na piłkarskiego maczo. 

Książka napisana jest więc kwiecistym językiem i czyta się ją bardzo przyjemnie. Nie brakuje momentów śmiechu. Ale potem przychodzi refleksja - dlaczego hasło "Bójta się Wójta!" ma dziś tak mało wspólnego z piłkarską siłą Wójcika?

Tytuł: Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie
Autor: Janusz Wójcik, Przemysław Ofiara
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 328
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Cena: ok. 30-35 zł

Przeczytaj recenzje innych książek 

1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
10. Albert Jawłowski "Święty ład. Rytuał i mit mundialu"Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment