Na ulicach dużych i małych miejscowości w Polsce coraz częściej spotkać można osoby, które bez względu na pogodę i porę roku biegają w celach rekreacyjnych. Zjawisko to jest już na tyle popularne, że nie może dziwić fakt, iż pojawiły się dotyczące go badania. Jednym z ich efektów jest Narodowy Spis Biegaczy 2014.

Raport powstał w oparciu o badanie, w którym udział wzięło ponad 60 tys. (!) polskich biegaczy. Próba jest więc imponująca i chociażby dlatego warto przyjrzeć się wynikom badania.

Profil demograficzny polskich biegaczy - źródło: Narodowy Spis Biegaczy 2014 r.
Profil demograficzny polskich biegaczy - źródło: Narodowy Spis Biegaczy 2014 r.
Powyżej zamieszczony został profil demograficzny polskiego biegacza. Upraszczając - można powiedzieć, że typowy polski biegacz to pracujący mężczyzna w wieku 25-34 lata, mieszkający w mieście powyżej 500 tys. osób, raczej bezdzietny.

Dla osób i firm, które chciałyby zarabiać na coraz popularniejszej pasji biegania, wartościowe będą także informacje, że polski biegacz otwarty jest na wszelkie nowinki i jest gotowy więcej zapłacić za produkty dobrej jakości. To ważna wiadomość, jeśli chcemy kierować swoją ofertę właśnie do biegaczy.

Ciekawych informacji dostarczają także dane dotyczące odpowiedzi na pytanie Od jak dawna biegasz? Po raz kolejny okazuje się, że duża część pasjonatów - i dotyczy to niemal każdej pasji - po początkowym okresie fascynacji, wygasza przedmiot swojej pasji. Symptomatyczne jest, że dwie największe grupy biegaczy, to osoby o ponad pięcioletnim stażu w bieganiu oraz nowicjusze. Pierwsi - stali się już swoistymi fanatykami biegania. Drudzy - dopiero przestawiają się na nowy styl życia. Czymś charakterystycznym jest fakt, że tylko niewielka część nowicjuszów przeradza się w fanatyków. Duża część odpadnie po drodze.

Staż biegaczy. Podział ze względu na wiek - źródło: Narodowy Spis Biegaczy 2014 r.
Staż biegaczy. Podział ze względu na wiek - źródło: Narodowy Spis Biegaczy 2014 r.
Warto także zatrzymać się nad odpowiedziami na pytanie Po co w ogóle biegać? W raporcie znajdziemy następujące informacje, które wyjaśniają fenomen popularności biegania:
Niezależnie od stażu biegowego, częstotliwości, wieku i płci 98 proc. ankietowanych stwierdziło, że bieganie poprawia im samopoczucie. 79 proc. biegaczy stwierdziło, że jest zadowolone ze swojego życia. Zadowolenie to rośnie wraz ze wzrostem stażu biegowego i częstotliwości biegania. 1/3 biegaczy, którzy biegają 3 lata i więcej, zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem "jestem zadowolony/na ze swojego życia". Wśród osób, które biegają mniej niż rok odsetek ten wynosi 26 proc.. 87 proc. osób, które biegaja cztery razy w tygodniu lub częściej zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że bieganie poprawia ich samopoczucie.
Pełną treść raportu Narodowy Spis Biegaczy 2014 r. można znaleźć na stronie internetowej spisbiegaczy.pl.

Zdjęcie we wpisie: Pewne prawa zastrzeżone dla Vince AlongiPrint Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment