Istnieje duże prawdopodobieństwo, że 1 stycznia postawisz przed sobą noworoczne postanowienie. Jest także duża szansa, że będzie ono związane ze sportem. Uważaj więc, żeby sport nie stał się dla ciebie niebezpiecznym nałogiem. Takim, który nie prowadzi do zdrowia, a do wyniszczenia własnego ciała i rozpadu więzi społecznych.

O anoreksji, czyli celowej utracie wagi ciała, słyszał chyba każdy. Ale mało kto słyszał o bigoreksji. Jest to choroba, która przejawia się w poczuciu brzydoty własnego ciała. Powód poczucia  - podobnie jak w anoreksji - najczęściej istnieje tylko w psychice chorego. Osoba chora na anoreksję uważa, że cały czas jest za gruba. Chory na bigoreksję nieustannie przekonany jest o rzekomej brzydocie swojego ciała.

Charakterystyczne jest, że choroba ta dotyka głównie mężczyzn i skutkuje poczuciem niezadowolenia z posiadanej masy mięśniowej. Łatwo więc zauważyć, że może dotykać przede wszystkim osoby, które bardzo dbają o swój atletyczny wygląd. Nawet jeśli wyglądają jak kulturyści, będą mili opory przed eksponowaniem swojego ciała w miejscach publicznych. Wszystko dlatego, że własne ciało uznają za niedoskonałe. Dla chorych na bigoreksję bezwartościowa jest pozytywna ocena ich ciała ze strony osób trzecich. Liczy się tylko własne odczucie i poczucie satysfakcji z muskulatury. Te jest zaś zawsze zbyt niskie. 

By temu zaradzić, chory spędza wiele godzin na siłowni i zmienia nawyki żywieniowe. Zazwyczaj ma to negatywne skutki dla zdrowia. Restrykcyjne przestrzegana dieta nie dostarcza bowiem odpowiedniej ilości składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo uporczywe dbanie o muskulaturę wymaga wiele czasu. Rozluźnieniu ulegają więc więzy rodzinne i koleżeńskie. Dążącemu do perfekcyjnego ciała człowiekowi, po prostu brakuje na nie czasu.

W ostatnich latach diagnozowany jest intensywny wzrost zachorowań na bigoreksję. Dużą rolę odgrywa to kult młodości, witalności i piękna, który nas otacza. Bigoreksja jest jednak zaburzeniem związanym z psychiką człowieka. W niej upatrywane są więc powody przesadnej troski o swoje ciało. Do przyczyn powstawania bigoreksji zaliczane są m.in. problemy z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej w dzieciństwie oraz trudne relacje z bliskimi dorosłymi. Nadmierne dbanie o własną muskulaturę ma być przejawem poszukiwania poczucia własnej wartości, która nie została potwierdzona w najbliższym otoczeniu. Po raz kolejny kluczem do dobrostanu człowieka okazuje się więc jego rodzina.

Kto nie chciałby być piękny, młody, wysportowany? Czy jednak dla pięknego ciała warto poświęcić tak wiele? Zastanów się, gdy będziesz podejmował swoje noworoczne postanowienie. W końcu sport to zdrowie. I niech tak zostanie.

Źródła: [1], [2]

Zdjęcie we wpisie: CC BY-SA 3.0 by MikkeiPrint Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment