Okładka Sporting Magazine
Polowania na lisy, pojedynki dżentelmenów, strzelanie z łuku, wyścigi psów, wyścigi konne - nie są to najpopularniejsze obecnie dyscypliny sportowe. Ale to właśnie one dominowały na łamach najstarszej na świece regularnie ukazującej się gazety poświęconej szeroko rozumianemu sportowi. Mowa o "The Sporting Magazine".

Pierwszy numer "The Sporting Magazine" ukazał się w Anglii w 1792 r. W Polsce cały czas istniała wówczas I Rzeczpospolita. Na tronie zasiadał król Stanisław August Poniatowski, a pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja 3 maja miała zaledwie rok. Musiało minąć jeszcze ponad sto lat, żeby w Polsce - a właściwie na ziemiach polskich pod zaborami - powstał pierwszy klub piłkarski. Na pierwszy numer "Przeglądu Sportowego" trzeba było zaś czekać jeszcze niemal 130 lat.


"The Sporting Magazine" uznawany jest za najstarszą na świecie regularnie ukazującą się gazetę dotyczącą sportu. Tytuł utrzymywał się na rynku przez blisko 80 lat. Ostatni numer wydany został w 1870 r. Tu mamy do czynienia jednak z pewną rozbieżnością. W harwardzkiej bibliotece jako ostatni rok ukazywania się "The Sporting Magazine" podany jest bowiem rok 1871.

Choć "The Sporting Magazine" nie zachwyci raczej współczesnych zwolenników sportu, to warto zobaczyć, co interesowało miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu ponad dwieście lat temu. Duża część archiwalnych numerów "The Sporting Magazine" dostępna jest w serwisie Google Books.
 

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment