Jupiter na boisku w ośrodku Campoamor w Hiszpanii - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Rewanż to pojęcie kluczowe do zrozumienia ogólnoświatowego fenomenu sportu. W sporcie nic nigdy nie jest ostateczne. Oczywiście wszelkie triumfy pozostają niemal zawsze przy ich zdobywcach. Ale również zawsze jest kolejny mecz, bieg, walka, kolejna impreza sportowa. Ciągła szansa i nadzieja na sukces - to kolejna odpowiedź na pytanie w serii "Dlaczego lubimy sport?".

Odpowiedź nr 2 - rewanż

Wiara w sukces. Wiara, że kolejne zawody zakończą się naszym sukcesem. Wiara, że po latach tułaczki po niższych ligach nasza drużyna wreszcie rozsiądzie się na mistrzowskim fotelu. To wszystko pochodna faktu, że w sporcie nawet po największej porażce jest szansa na rewanż. To nieustanna nadzieja, że sportowy Dawid da radę pokonać sportowego Goliata. Nadzieja, że dzisiejszy przegrany będzie jutrzejszym zwycięzcą.

To także bardzo mocny bodziec pchający do dalszej pracy nad sobą. Do wylewania litrów potu na treningach. Historia sportu pełna jest opowieści o czempionach, których droga na szczyt wiodła poprzez długotrwałe porażki. Przegrywając nie załamywali się jednak. Wiedzieli, że będą kolejne zawody i kolejne okazje do rywalizacji. Jednocześnie wierzyli, że to oni będą w nich triumfowali.

Pogrążona w smutku i zapłakana po porażce 1-7 z Niemcami piłkarska reprezentacja Brazylii nie zakończyła swojej działalności. Wiedzą, że w 2018 r. będzie okazja do zmazania plamy z mistrzostw świata z 2014 r. Że wówczas to oni z największych przegranych będą mogli stać się mistrzami świata. Hańbiącej porażki nie są w stanie już cofnąć. Ale zawsze mogą być góra w kolejnych odsłonach rywalizacji. Sport to wieczna idea i wieczna nadzieja na sukces.

Rewanż to także sygnał dla dzisiejszych zwycięzców. Dziś noszą na skroniach laur wygranej. Jutro mogą zostać zdetronizowani przez pretendentów do zwycięstwa. Samo zwycięstwo nigdy nie będzie końcowe. Bo zawsze jest kolejny mecz, bieg, walka - kolejna okazja i nadzieja na wygraną. A jeżeli i wtedy się nie uda? To na pewno będzie kolejna okazja do rewanżu.
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment