Kibice na Stadionie Narodowym - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Niezbyt chętnie angażują się w aktywność fizyczną. Jeżeli jednak już zdecydują się na wprowadzenie jej do swojej codzienności, to zauważają jej pozytywne strony. Zaliczają do nich zaś m.in. lepsze zdrowie. Mowa o sportowej naturze Polaków, którą można zaobserwować w cyklicznym badaniu "Diagnoza Społeczna" autorstwa prof. Janusza Czapińskiego.

Badanie prowadzone jest od 2000 r. Próba badawcza obejmuje kilkadziesiąt tysięcy osób w całej Polsce. Podejmowane są także starania, żeby docierać do jak największej grupy osób, która już brała udział w badaniu. Celem badania jest diagnoza warunków i jakości życia Polaków w ich własnym sprawozdaniu. W badaniu można znaleźć także informacje dotyczące sportu oraz aktywności fizycznej Polaków. Najważniejsze z nich prezentuję poniżej.

Podobnie jak w badaniach Eurobarometru okazuje się, że większość Polaków stroni od aktywności fizycznej. W 2013 r. do nie uprawiania żadnej aktywności fizycznej przyznawało się ponad 60 procent osób badanych. Wśród osób, które uprawiają sport, najwięcej wybiera jazdę na rowerze.  Szczegółowe wyniki zawiera tabela poniżej.
 

Ciekawie wygląda zestawienie uprawianych dyscyplin sportowych ze względu na wiek respondentów. Jak zwracają uwagę autorzy raportu:
Dwukrotnie rzadziej seniorzy niż osoby młodsze uprawiają jakiś sport. Największą popularnością wśród osób w podeszłym wieku (zwłaszcza wśród mężczyzn) - większą niż wśród młodszych osób, które nie stronią od ćwiczeń fizycznych - cieszy się jazda na rowerze. Także nordic walking (tutaj połączony z bieganiem i joggingiem) jest podobnie popularny w grupie seniorów jak w młodszych grupach.


Zarówno wiedza obiegowa, jak i badania naukowe, wskazują, że uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na zdrowie. Wiedza ta potwierdzona została w "Diagnozie Społecznej". W badaniu samoopisowym trudno jednak precyzyjnie zbadać te zależność. Wpływ aktywności fizycznej na stan zdrowia najlepiej widoczny jest więc w subiektywnym odczuciu respondentów. Zwracają na to uwagę autorzy raportu.
Aktywność fizyczna służy zdrowiu. Najsilniej wiąże się ze wskaźnikiem subiektywnym (zadowolenie ze zdrowia). Zarówno mężczyźni jak i kobiety, jeśli uprawiają aktywnie jakiś sport, oceniają lepiej swoje zdrowie.
Nie bez znaczenia dla zdrowia jest też liczba aktywności fizycznych. Jeśli jest ich zbyt wiele, przestają dobrze służyć. Osoby, które uprawiają 3 lub więcej różnych dyscyplin cierpią na większą liczbę poważnych dolegliwości w porównaniu z tymi, które poprzestają na optymalnej liczbie dwóch dyscyplin.
Aktywność fizyczna Polaków - precyzyjniej tych, którzy ją podejmują - ma także wpływ na poziom ich stresu życiowego. Osoby aktywne fizycznie wykazują niższy jego poziom. Zastrzec tu jednak trzeba, że w "Diagnozie Społecznej" nie udało się określić kierunku tej zależności. Nie wiadomo więc czy to aktywność fizyczna wpływa na poziom stresu życiowego, czy może poziom stresu życiowego wpływa na aktywność fizyczną. Nie można też wykluczyć, że oba czynniki warunkowane są przez jakąś inną trzecią zmienną.

O ile odsetek Polaków aktywnych fizycznie nie napawa optymizmem, to nieco lepiej jest, gdy zobaczymy, że kluby sportowe znajdują się w czołówce typów organizacji, do których należą Polacy. Do przynależności do klubów sportowych przyznaje się ponad 15 procent respondentów. Więcej należy tylko do organizacji religijnych i kościelnych. Może być to zapowiedź lepszej przyszłości dla sportu w Polsce. Dane GUS wskazują bowiem, że w naszym kraju systematycznie rośnie liczba klubów sportowych. To może zaś skutkować powolnym, ale stały wzrostem zainteresowania aktywnym spędzaniem czasu przez Polaków.

"Diagnoza Społeczna" jest kolejnym badaniem, które pozwala stwierdzić, że sport cały czas nie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Stwierdzić jednak trzeba, że stopniowo aktywne spędzanie czasu zyskuje coraz więcej zwolenników. Potwierdzają to np. badania GUS i Deloitte. Trzeba jednak sobie zdać sprawę, że poświęcanie czasu oraz przeznaczanie pieniędzy na uprawianie sportu, jest domeną społeczeństw bogatych. Te dopiero bogacące się, czas przeznaczają na zarabianie pieniędzy. Te zaś wydają na rzeczy niezbędne do przeżycia. Sportowy tryb życia jest więc pewnego rodzaju fanaberią, gdyż nie jest niezbędnym elementem życia. Można więc przypuszczać, że wraz ze wzrostem zamożności Polaków, będzie także rósł ich poziom zaangażowania w uprawianie sportu i podejmowanie aktywności fizycznej.

Pełną treść raportu "Diagnoza Społeczna 2013" można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wykresy we wpisie pochodzą z raportu "Diagnoza Społeczna 2013".Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment