Fragment okładki książki "Technologia i sport" Przemysława Nosala
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to współczesny sport nie mógłby istnieć bez technologii. Dotyczy to wszystkich dyscyplin sportu i to zarówno uprawianych zawodowo, jak i amatorsko. Po lekturze książki "Technologia i sport" Przemysława Nosala możemy być oszołomieni jak wiele sport zawdzięcza technologii.

Nosal dokonał wręcz tytanicznej pracy, żeby zapewnić odpowiednio wysoki poziom naukowy swojego dzieła. Pochłaniając kolejne strony książki, byłem pełen podziwu dla autora, że dotarł do tak wielu źródeł i tak obszernie dokumentuje wszelkie poglądy. Wyrazy uznania, że w świecie - także nauki - gdzie coraz częściej króluje hasło "byle jak, byle szybciej", postawił na rzetelną naukę.

Wychwalona precyzja naukowa może być jednak postrzegana jako wada książki Nosala. Jej teoretyczna część jest bowiem tak obszerna, że może odstraszyć osoby słabo zaznajomione z tematem. Trudno jednak czynić zarzut pod adresem publikacji naukowej z faktu, że posiada bogatą podstawę merytoryczną. Chciałoby się jednak, żeby autor do bardzo dobrego zaplecza naukowego dołączył także większą swobodę wypowiedzi i posługiwania się językiem, którą mają np. autorzy książki "Postfutbol. Antropologia piłki nożnej"."Technologia i sport" jest momentami zbyt hermetyczna. To utrudnia jej odbiór.

W swojej pracy Nosal ukazuje nie tylko jak technologia wpływa na rozwój świata sportu, ale także, że niesie ze sobą wiele dylematów. O ile sprawę Oscara Pistoriusa i jego walkę o prawo do startowania z osobami pełnosprawnymi, zna niemal każdy, to mało kto wie, jak nieostra, nieprecyzyjna i arbitralna jest decyzja o tym, co uznawane jest za naturalne i nienaturalne w sporcie. Z "Technologia i sport" dowiemy się także i tego. W tej książce nie ma bowiem mowy o powierzchownym prześlizgnięciu się po temacie.

Solidna pozycja naukowa, którą warto przeczytać.

Tytuł: Technologia i sport
Autor: Przemysław Nosal
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 670
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Katedra
Cena: ok. 45-50 zł

Okładka książki "Technologia i sport" Przemysława Nosala
Okładka książki "Technologia i sport" Przemysława Nosala


Przeczytaj recenzje innych książek 

1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
10. Albert Jawłowski "Święty ład. Rytuał i mit mundialu"


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment