Jeżeli ta sama audycja na antenie jest w stanie utrzymać się przez sześć dekad, to oczywiste jest, że musi ona prezentować bardzo wysoki poziom. Nie inaczej jest z nadawaną w Pierwszym Programie Polskiego Radia Kroniką Sportową. 30 listopada 1954 r. w eter po raz pierwszy nadane zostały dźwięki tej audycji.

Może się wydawać, ze złote czasy radia to już przeszłość. Że wszędobylski internet rozłoży to stare medium na łopatki. Nic takiego nie ma na szczęście miejsca. Radio dobrze radzi sobie także wśród nowoczesnych sposobów przekazu informacji. Samo radio może tak nowoczesne nie jest, ale ma nad innymi mediami bardzo duża przewagę. Jest medium towarzyszącym. Nie wymagającym tak wiele uwagi, a przez będącym z nami na niemal każdym kroku.

Kronika Sportowa i inne audycje sportowe radiowej Jedynki towarzyszą mi od lat. W jednym z tekstów wspominałem, jak w czasach przedtelewizyjnych śledziłem rozgrywki polskiej ekstraklasy dzięki relacjom, które nadawało Studio S-13. Również i później wiele razy nie miałem dostępu do telewizji i internetu, więc relacji słuchałem w radio. Tak było choćby z wygraną Polaków z Norwegami, gdy kadrę prowadził Jerzy Engel. Tak było, gdy relacji z ligowych meczów Legii Warszawa zdarzało mi się słuchać nawet w... kościele. Czy to z radia w telefonie, czy z odbiornika w zakrystii. 

Wspomnienia z wakacji, które spędzałem u babci, także związane są z Kroniką Sportową. Pamiętam jak wieczorem - chyba o 21:05, bo audycja "wędrowała" po ramówce - słuchałem, co wydarzyło się danego dnia w świecie sportu. Wieczorna Kronika Sportowa i poranny Przegląd Sportowy były dla mnie zestawem pierwszej potrzeby.

Podobnie jest i dziś. Niemal codziennie przed snem słucham Kroniki Sportowej. Nie wyobrażam sobie mojego sportowego świata bez tej audycji i bez innych sportowych programów radiowej Jedynki.

Zdjęcie we wpisie: www.freepixels.com


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment