Trybuny stadionu Zagłębia Lubin - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Zbyt mała liczba widzów na trybunach to problem, z którym cały czas boryka się polska piłka nożna w wydaniu krajowym. Nawet dominująca w Ekstraklasie i grająca w 2-milionowym mieście Legia Warszawa ma problem, żeby przyciągnąć widzów do kas. Próbę wyjaśnienia takiego stanu rzeczy przynosi nowe badanie Pentagon Research.

Okazuje się, że najczęstszymi przyczynami nieobecności na meczach ligowych w Polsce są niski poziom rozgrywek oraz wysoki poziom transmisji telewizyjnej. Wychodzi na to, że osoby, które interesują się piłką nożną - bo to one udzielały odpowiedzi - wolą pozostać kibicami w kapciach i nie pojawiać się na stadionach. Okazuje się także, że nie spełniły się przewidywania, że do przyciągnięcia widzów na trybuny wystarczą same nowoczesne stadiony. Komfortowych obiektów nie brakuje, ale widzów już tak. Cały czas kibicom brakuje widowiska na naprawdę wysokim poziomie.

źrodło: Pentagon Research

W badaniu Pentagon Research warto zwrócić uwagę także na odpowiedź Na stadionie bałbym się o bezpieczeństwo swoje lub bliskich mi osób. Choć liczne dokumenty wskazują, że poziom bezpieczeństwa na stadionach w Polsce wcale nie jest niski, to często obiekty piłkarskie uznawane są za siedlisko zła. To wyjaśnia też czemu cały czas nie brakuje osób, które publicznie głoszą takie poglądy i toczą walkę z mitycznym kibolem.Choć w ostatnich latach na polskich stadionach powiało nowością, to okazuje się, że niemal nie zmieniły się powody, dla których na trybunach cały czas brakuje widzów. Jesienią 2011 r. przeprowadzałem autorskie badanie na reprezentatywnej próbie Polaków (więcej szczegółów tu). Jedno z pytań dotyczyło przyczyn nieobecności na imprezach sportowych. Okazuje się, że wyniki są bardzo podobne do uzyskanych obecnie przez Pentagon Research. W obu przypadkach króluje preferencja oglądania sportu w telewizji oraz brak chęci do obcowania z chamstwem na trybunach.
Podobnie było, gdy zapytałem o przyczyny nie chodzenia na mecze piłkarskie w Polsce. Jeżeli kogoś już interesuje piłka nożna, to woli ją oglądać w telewizji, boi się osób na trybunach oraz narzeka na poziom rozgrywek w Polsce.

Okazuje się więc, że w ostatnich latach w polskiej piłce nożnej zmieniło się wiele. Ale cały czas jest to zbyt mało, żeby na trybuny ciągnęły tłumy. Przed polskim futbolem jeszcze długa droga do odniesienia sukcesu organizacyjnego. Nowoczesne stadiony to dopiero pierwszy krok w tym kierunku.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment