Logo mistrzostw świata 2018
Ze sztuką już tak jest, że nie każdemu podobają się jej wytwory. Nie wdając się w dłuższe dyskusje, jestem zdania, że ładne jest to, co się podoba patrzącemu. Jednym z przykładów zróżnicowanego podejścia do sztuki - bo dla mnie jest to sztuka - są opinie, które pojawił się po opublikowania loga mistrzostw świata w piłce nożnej, które w 2018 r. odbędą się w Rosji.

Duża część głosów, szczególnie autorstwa internautów, jest krytyczna wobec symbolu mundialu, który za cztery lata zostanie rozegrany w Rosji. Tylko czy logo wyraźnie odwołujące się do trofeum, które zdobywa mistrz świata, zasługuje na słowa krytyki? Wcale nie chodzi o to, żeby logo za wszelką cenę bronić. Wielkim zwolennikiem znaków reklamujących imprezy sportowe nie jestem, ale też nie uważam, że trzeba je krytykować dla zasady. 

Jeżeli jednak krytykuje się logo rosyjskiego mundialu, to zobaczmy jak wyglądały logotypy związane z poprzednimi turniejami. W historii mistrzostw świata w piłce nożnej logotypy pojawiły się w 1966 r. Pełny przegląd wszystkich logotypów można znaleźć w moim czerwcowym wpisie. Czy na ich tle rosyjskie dzieło prezentuje się bardzo źle? Raczej wpisuje się w nurt ostatnich lat i nawiązuje do mistrzostw z 2002 i 2014 r. A że niektórym kojarzy się z golarką do zarostu? No cóż, w czerwcu mówiono, że logo brazylijskiego mundialu przypomina załamanego kibica. Może więc golarka to zapowiedź golenia rywali przez jedną z reprezentacji?

Logo mistrzostw świata 2002Logo mistrzostw świata 2014
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment