Okładka książki "Postfutbol. Antropologia piłki nożnej" - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Napisać książkę naukową, która będzie wciągała czytelnika, będącego pasjonatem-amatorem danej dziedziny, to bardzo trudne zadanie. Uniknięcie nadmiernej ilości naukowego żargonu przy jednoczesnym zachowaniu specjalistycznego poziomu, okazało się za trudne dla wielu autorów. Na szczęście Mariusz Czubaj, Jacek Drozda i Jakub Myszkorowski w książce "Postfutbol. Antropologia piłki nożnej" uniknęli tych błędów.

Przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Brazylii zachęcałem do lektury książki Alberta Jawłowskiego pt. "Mistrzostwa świata  w piłce nożnej jako wydarzenie kulturowe". O ile pozycję tę najlepiej czytać właśnie przed rozpoczęciem wielkiej imprezy piłkarskiej to "Postfutbol" będzie odpowiednią lekturą w dowolnym momencie piłkarskiego sezonu. Co więcej - jest to lektura wręcz obowiązkowa dla każdego kibica, który chce o piłce nożnej wiedzieć zdecydowanie więcej niż wyczyta w kolorowych gazetach.

W "Postfutbolu" najbardziej zaskakujące jest, że na ledwie 288 stronach, autorzy dali radę omówić tak wiele zagadnień związanych ze współczesną piłką nożną. Choć słowo "współczesną" może być lekkim nadużyciem. Czubaj, Drozda i Myszkorowski niemal przy każdym temacie pokazują, że ma on bardzo silny związek z blisko dwuwiekową historią piłki nożnej. 

Co bardzo cieszy - autorzy książki zwycięsko przeszli przez mój prywatny test weryfikacji wiedzy autorów, który przeprowadzam przy okazji lektury każdej książki o piłce nożnej. Jest on dość prosty, ale oblewa go duża grupa naukowców zajmujących się piłką nożną, a szczególnie kibicami. Na podstawie posiadanej przeze mnie wiedzy o kibicach (zdobytej w wyniku osobistych doświadczeń), sprawdzam czy autorzy książek opisując kibiców bazują tylko na prasie i książkach. Jest to dość łatwe do sprawdzenia. "Teoretycy" powielają punkt widzenia dziennikarzy, przekręcają teksty kibicowskich piosenek i transparentów, mylą pojęcia, nazwy itp. "Praktycy" takich błędów nie popełniają. Początkowo autorów "Postfutbolu" uznałem za przedstawicieli "teoretyków". Po dłuższej lekturze okazało się jednak, że byłem w błędzie, bo wiedza autorów o kibicach daleko przekracza poza horyzonty "teoretyków". Miła niespodzianka.

Miłym zaskoczeniem był także fakt, że Czubaj, Drozda i Myszkorowski napisali książkę naukową, którą czyta się jak pasjonującą powieść. Nie trzeba znać szczegółów teorii, na które powołują się autorzy, żeby doskonale zrozumieć, co chcieli przekazać czytelnikowi. Ten zaś z radością może patrzeć, jak ze skarbca wiedzy futbolowej i naukowej, autorzy wybierają co smakowitsze kąski i podają je przyrządzone w mistrzowski sposób. A wszystko przy użyciu języka, który nie zanudza odbiorcy.

"Postfutbol" został wydany w 2012 r. Choć od tego momentu minęły dwa lata, to niektóre z przykładów przywoływanych przez autorów nie jest już aktualna. Na szczęście nie jest ich zbyt wiele (np. wprowadzenie technologii goal-line), ale to jednocześnie dowód na to, że piłka nożna nie jest statyczną rzeczywistością. Nie ma mowy o stagnacji. Są ciągłe zmiany.

I żeby aż zanadto nie chwalić autorów, muszę zwrócić uwagę na związane z Lucjanem Brychczym niedopatrzenie w książce. Na 107. stronie autorzy stwierdzają, że przydomek Pana Lucjana, czyli "Kici", to przykład przydomku... zwierzęcego. Nie jest to prawdą. Przydomek został nadany Brychczemu przez węgierskiego trenera Janosa Steinera i pochodzi od słowa "kicsi", czyli "mały". Można to sprawdzić m.in. na 36. stronie książki "Kici. Lucjan Brychczy"

Tytuł: Postfutbol. Antropologia piłki nożnej
Autor: Mariusz Czubaj, Jacek Drozda, Jakub Myszkorowski
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Katedra
Cena: ok. 35 zł
Przeczytaj recenzje innych książek 

1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
10. Albert Jawłowski "Święty ład. Rytuał i mit mundialu"


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment