Robert Lewandowski jest już międzynarodową gwiazdą piłki nożnej - fot. Radiohead022
Jeżeli sport jest tak niepoważną i mało znaczącą częścią naszego życia, to dlaczego tak często trafiam na fakty, które temu przeczą? Tak jak ostatnio, gdy czytając o wielkim medialnym sukcesie Sylwestra Wardęgi i jego filmu z psem-pająkiem, przy okazji dowiaduję się, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych polskich postaci na Facebooku sześć związanych jest ze sportem.

Dane przygotowane dla serwisu Wirtualne Media, przez NapoleonCat.com, jednoznacznie wskazują, że to sportowcy, a dokładniej piłkarze, są najpopularniejszymi polskimi postaciami na Facebooku.  Bezkonkurencyjny okazuje się piłkarz Bayernu Monachium Robert Lewandowski, który ma blisko 5,5 mln fanów. Popularność napastnika reprezentacji Polski nie może dziwić. Lewandowski gra w jednym z najlepszych klubów świata. Nie jest więc znany tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.

Sukces sportowy oraz reklamowy Roberta Lewandowskiego przypomina mi o rozmowie, którą w 2006 r. przeprowadziłem z Cezarym Kucharskim dla Gazety Wyborczej. Obecny menedżer Lewandowskiego stawiał wówczas pierwsze kroki w środowisku menedżerów, ale zapowiadał sukcesy.
(...) moje plany jako menedżera są ambitne. Wierzę, że w perspektywie dziesięciu lat wykreujemy piłkarza na miarę Davida Beckhama. Może nie na skalę światową, bo chyba żaden Polak nie ma szans na takie sprzedanie wizerunku. Ale na polskim gruncie kogoś takiego da się stworzyć i wypromować.
Okazało się, że w krótszym czasie Kucharski wykreował piłkarza może nie na miarę Beckhama, ale na skalę przekraczającą granicę Polski, już tak.

Przypadek Roberta Lewandowskiego pokazuje, jak duże znaczenie ma obecnie międzynarodowa rozpoznawalność sportowca i odnoszone przez niego sukcesy. Wojciech Szczęsny choć gra w Arsenalu Londyn, fanów na Facebooku ma o ponad 3 mln mniej niż Robert Lewandowski. Gra w dobrym klubie, ale sukcesów w nim zbyt często nie odnosi. Warto zauważyć też, że jak niemal zawsze najpopularniejszy sportowiec to napastnik. Strzelanie goli zapewnia dużą popularność. Niedawni klubowi koledzy Lewandowskiego z Borussi Dortmund - Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek - choć odnosili takie same sukcesy jak on, to bramek nie strzelali tak często i są mniej popularni.

Zaskoczeniem nie może być fakt, że w pierwszej dziesiątce nie ma piłkarzy z polskiej Ekstraklasy. To kolejne potwierdzenie, że krajowa piłka ligowa cały czas nie jest produktem, który zapewnia dużą popularność. Piąte miejsce w zestawieniu zajmującej się fitness Ewy Chodakowskiej to zaś sygnał, że wśród Polaków faktycznie rośnie zainteresowanie zdrowym trybem życia. Osobnym zagadnieniem pozostaje oczywiście fakt, czy zainteresowanie to ogranicza się do biernego śledzenia wpisów trenerów fitness, czy też przekłada się na czynne wcielanie ich rad w życie.

Pewnym fenomenem, który zasługuje na dłuższe omówienie w przyszłości, jest natomiast skoczek narciarski Piotr Żyła. Zawodnik ten pojawia się w czołówce niemal wszystkich rankingów sportowców - rankingu najcenniejszych polskich sportowców 2014, rankingu sportowców godnych zaufania - choć wielkich sukcesów w swojej dyscyplinie jeszcze nie osiągnął. Swoimi wypowiedziami i pogodnym usposobieniem Żyła potrafi jednak zjednywać sobie fanów.

Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by Radiohead022Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment