Kask hiszpańskiego policjanta - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Nic nie sprzedaje się tak dobrze jak strach. Ludzie lubią się bać i lubią być straszeni. Jeżeli straszyć zaczniemy już dzieci, to łatwiej ukształtujemy ich poglądy na daną sprawę. Ważne jest także wykreowanie wroga, z którym będziemy mogli walczyć. Straszmy więc kibolami i agresją na stadionach - to plan, który zawsze znajdzie swoich zwolenników.

Dlaczego piszę o tak dziwnych zagadnieniach? Wszystko za sprawą miasta stołecznego Warszawa oraz Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Instytucja ta 1 września br. rozpoczęła realizację konkursu dla uczniów pt. "Kibicuję bezpiecznie". Inicjatywa godna pochwały, ale z niewiadomych powodów na jej potrzeby najwyraźniej postanowiono ponaginać fakty.

Informacja na stronie internetowej konkursu rozpoczyna się następującym akapitem:
Meczom piłkarskim coraz częściej towarzyszą chuligańskie wybryki. Wspieranie drużyny jest tylko pretekstem do inicjowania bójek, tzw. ustawek. Młodzież nie ma świadomości jak takie zachowanie może skutkować w zakresie odpowiedzialności za naruszenie ładu i porządku publicznego.
Co ciekawe konkurs jest organizowany przy współpracy Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji. Nie podejrzewam policji o słaby przepływ informacji, więc dziwi mnie, że instytucja ta godzi się na udział w konkursach, których założenia przeczą danym podawanym przez samą policję. 

W marcu 2014 r. szczegółowo omawiałem przygotowany przez Komendę Główną Policji Główny Sztab Policji raport pt. "Bezpieczeństwo imprez masowych w 2013 r.". Z danych zaprezentowanych w tym dokumencie wynikało, że na stadionach w Polsce w 2013 r. było bezpieczniej niż rok wcześniej. Podobne wnioski płyną z raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej pt. "Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN", który analizowałem przed rozpoczęciem rozgrywek sezonu 2014/2015.

Przywołane powyżej raporty to najlepsze źródła informacji dotyczące bezpieczeństwa na stadionach w Polsce. Wynika z nich, że na meczach piłkarskich nie jest niebezpiecznie. Ciekawi mnie więc, skąd swoje dane czerpali organizatorzy konkursu "Kibicuje bezpiecznie", zamieszczając informację, że "Meczom piłkarskim coraz częściej towarzyszą chuligańskie wybryki". Chętnie bym zapoznał się z takimi danymi i wzbogacił swoją wiedzę.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment