Lucjan Brychczy podczas zgrupowania Legii w Hennef w 2008 r. - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Wielka opowieść o ostatnich 60 latach historii Legii Warszawa autorstwa jednego z jej głównych bohaterów. Tym zdaniem można podsumować wywiad-rzekę połączony z autobiografią, który z Lucjanem Brychczym przeprowadzili Wiktor Bołba i Grzegorz Kalinowski. Książkę pt. "Kici Lucjan Brychczy" warto przeczytać, ze względu na fakt, że jej bohater z Legią nieprzerwanie związany jest od 1954 r. Wie więc wiele. Ale swoją wiedzą nie dzieli się zbyt chętnie.

Przed blisko dekadą w nieistniejącym już tygodniku "Nasza Legia" Wiktor Bołba rozpoczął cotygodniową publikację wspomnień Lucjana Brychczego. Pan Lucjan znany jest z niezbyt częstego udzielania się w mediach. Jeśli jednak Bołbie udało się przekonać go do wspomnień, to czymś oczywistym wydawało się, że w końcu zaowocuje to publikacją książkową. Na tę oczywistą konsekwencję przyszło jednak poczekać kilka długich lat.

"Kici Lucjan Brychczy" to wbrew pozorom opowieść nie tylko o historii Legii Warszawa. To także wspomnienia dotyczące młodzieńczych lat Brychczego oraz jego występów w reprezentacji Polski. Brychczy to bowiem postać ważna nie tylko dla Legii, ale także i dla naszej reprezentacji narodowej. Jeżeli zaś z piłką nożną na najwyższym poziomie związany jest od ponad pół wieku, to można być pewnym, że wie bardzo dużo o jej jasnych i ciemnych stronach. 

Lucjan Brychczy podczas zgrupowania Legii w Hennef w 2009 r. - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Lucjan Brychczy podczas zgrupowania Legii w Hennef w 2009 r. - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Ale Pan Lucjan niezbyt chętnie dzieli się wspomnieniami, które nie powinny jeszcze ujrzeć światła dziennego. Widoczne jest także, że Grzegorz Kalinowski i Wiktor Bołba unikają niewygodnych pytań. Brychczy traktowany jest w Warszawie z pozycji "Mistrza". W książce wielokrotnie pojawia się takie określenie pod jego adresem. Tak nazywali go m.in. Kazimierz Deyna i Paweł Janas. "Mistrz" mówi tylko to, co chce powiedzieć. Jeżeli uważa, że pewne informacje - nawet dotyczące spraw sprzed wielu lat - nie powinny wyjść poza szatnię i klub, to milczy na ich temat. Można to uznać za wadę książki. A można uznać za zaletę Pana Lucjana. Na taką konwencję przystali też dziennikarze. Nie znaczy to jednak, że nie potrafią ujawniać mniej wygodne fakty. Bołba świetnie potwierdził to w swojej książce "Deyna. Geniusz futbolu. Książę nocy". Może więc w przyszłości napisze podobną - nieco mniej ugrzecznioną - książkę o Lucjanie Brychczym i jego wspomnieniach. Wiele wskazuje jednak na to, że Pan Lucjan nie porzuci swojego dyplomatycznego milczenia.

Czytając "Kiciego" żałowałem, że opowieść zbliża się do współczesności. Gdy wspomnienia zaczęły dotyczyć piłkarzy, których widziałem na własne oczy, traciłem zainteresowanie książką. Za to strony dotyczące Legii i reprezentacji Polski do końca lat 80-ych XX wieku wręcz pochłaniałem. Najciekawsze informacje dotyczyły tego co działo się poza boiskiem oraz egzotycznych zagranicznych wyjazdów legionistów. Chiny, USA, Wyspy Kanaryjskie, Indonezja, Wietnam, Australia - to dopiero były ciekawostki!

Tytuł: Kici Lucjan Brychczy
Autor: Lucjan Brychczy, Grzegorz Kalinowski, Wiktor Bołba
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal / Wydawnictwo Buchman
Cena: ok. 30-35 zł

Okładka książki "Kici"Przeczytaj recenzje innych książek 

1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
10. Albert Jawłowski "Święty ład. Rytuał i mit mundialu"Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment