Kibicowski wieniec na Kopcu Powstania Warszawskiego - fot. Tomasz Janus / spotnaukowo.pl
Jeszcze kilkanaście lat temu pamięć o Powstaniu Warszawskim odchodziła coraz bardziej w zapomnienie. Dziś 1 sierpnia każdego roku zatrzymuje się niemal cała Polska. Mało kto jednak wie, że dużą rolę w propagowaniu kultu Powstania Warszawskiego odegrali kibice. Śmiało można powiedzieć, że osoby związane z piłkarskimi trybunami mają duży wpływ na obudzenie pamięci Polaków.

Od blisko dekady niemal co roku 1 sierpnia o 21:00 pojawiam się na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Pamiętam, że podczas moich pierwszych wizyt nie gromadziło się tam zbyt wiele ludzi. Jednak już wówczas duża część obecnych stanowili kibice. To właśnie informacje, które uzyskałem w środowisku kibiców, spowodowały, że pierwszy raz wybrałem się na Kopiec. Od kilku lat wybieram się tam około godzinę wcześniej. Jest to jedyny sposób, żeby cokolwiek zobaczyć. Tłum jest bowiem tak duży, że ciężko mu zmieścić się na szczycie Kopca.

Godzina W w centrum Warszawy 1 sierpnia 2014 r. - źródło TVP1
Godzina W w centrum Warszawy 1 sierpnia 2014 r. - źródło TVP1
To kibice piłkarscy byli jednymi z pierwszych, którzy zaczęli czcić pamięć Powstania Warszawskiego oraz oddawać hołd Powstańcom. Od kilku lat 1 sierpnia na ulicach stolicy pojawiają się znicze i chorągiewki ozdobione charakterystyczną acz dyskretną grafiką związaną z Legią Warszawa. Pieniądze na tę formę pamięci kibice zdobywają sami. Co roku w sprzedaży pojawiają się koszulki związane z Powstaniem Warszawskim. Ich koszt - jakże symboliczne 44 zł - przeznaczany jest właśnie na upamiętnienie bohaterów z 1944 r.

Graffiti PamiętaMy przygotowane przez kibiców - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Graffiti PamiętaMy przygotowane przez kibiców - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
To z inicjatywy kibiców na stadionach pojawiają się flagi nawiązujące do Powstania Warszawskiego a nawet przygotowane z wielkim rozmachem oprawy obejmujące całą trybunę. Ich głównym przesłaniem jest także oddanie czci bohaterom sierpnia 1944 r. Warszawę coraz częściej zdobią także powstańcze graffiti. Ich autorami są również kibice.


Choć 1 sierpnia o godzinie 17:00 kibiców z racami, którzy wchodzą na jezdnie i zatrzymują ruch samochodów, można spotkać niemal w każdej części Warszawy, to fani nie ograniczają swojej aktywności tylko do tego dnia. To kibice odpowiadają za porządkowanie zapomnianych grobów powstańców. Dochodziło nawet do sytuacji, że kibice dokonywali zbiórki pieniędzy na wykupienie powstańczej kwatery na cmentarzu, której groziła likwidacja. Kibice otaczają także opieką żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. O tych codziennych gestach wie jednak mało kto. Media ich nie nagłaśniają. Nie pasuje to bowiem to stereotypu bezmózgiego chuligana. Samym kibicom niezbyt zależy zaś na rozgłosie. Oddolny ruch społeczny, o którym trudno się dowiedzieć.

Znicz przygotowany przez kibiców Legii na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Znicz przygotowany przez kibiców Legii na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment