Trening zespołu Albino United - źródło: Youtube
Wyobraź sobie, że ktoś chce ci obciąć nogi i ręce, żeby uczynić z nich talizman dla siebie. Groby twoich bliskich są bezczeszczone, bo ich sproszkowane kości potrzebne są do celów leczniczych. Pukiel twoich włosów przywiązany do rybackiej sieci ma zapewnić udane połowy. Czy znalazłbyś wówczas siłę, żeby grać w piłkę?

Wszystkie opisane powyżej zagrożenia są codziennością dla ludzi, którzy żyją w Afryce i są dotknięci albinizmem (bielactwem). Jak wyjaśnia Encyklopedia PWN:
bielactwo, albinizm, wrodzony (uwarunkowany genetycznie) brak lub niedobór barwników melaninowych (pigmentu) u zwierząt (również u ludzi);
skóra ludzi i zwierząt dotknięta bielactwem (tzw. albinosów) jest biała lub bladoróżowa, włosy białe, tęczówka bladoróżowa, źrenica czerwona.
Zagrożenie dla życia albinosów jest szczególnie wysokie na wschodzie Afryki. Mieszkańcy tych regionów przypisują osobom dotkniętym bielactwem różne magiczne cechy. W niektórych przypadkach albinosi uznawani są za wcielenie duchów przodków. Jakby tego było mało, niedobór pigmentu powoduje, że albinosi powinni unikać słońca. Większość z nich umiera z powodu raka skóry. Zagrożeni ze strony innych ludzi, zagrożenie ze strony natury - albinosi żyją w Afryce często w ukryciu, zepchnięci na margines społeczeństwa.
W Tanzanii od 2008 r. grupa zapaleńców wykorzystuje sport w walce o normalne życie dla osób dotkniętych bielactwem. Najlepiej nadaje się do tego piłka nożna. Sport nie stawiający zbyt wielkich wymagań sprzętowych oraz bardzo popularny w Afryce. Od 2008 r. na boiskach Tanzanii swoje mecze rozgrywa piłkarska drużyna Albino United. Dużą część jej składu stanowią albinosi.

O drużynie Albino United głośno zrobiło się w 2010 r. Film dokumentalny o niej nakręciła telewizja National Geographic (zapowiedź możecie zobaczyć poniżej). Sprawą zajęli się także dziennikarze magazynu "FourFourTwo". O ile ci pierwsi przedstawili bohaterów w miarę rzetelnie, bez ich lukrowania, to drudzy stworzyli opowieść na miarę holywoodzkich produkcji z obowiązkowym szczęśliwym zakończeniem.

W filmie przygotowanym przez National Geographic padają dwa ważne sformułowania. Pierwsze z nich dotyczy faktu, że gracze Albino United w piłkę grać dobrze nie potrafią. Wynika to m.in. z faktu, że z powodu swojej choroby mają duże problemy ze wzrokiem. Drugie sformułowanie pada w momencie, gdy piłkarze Albino United chcą pobić sędziego, którego oskarżają o wypaczenie wyniku meczu. Narrator informuje, że albinosi nie chcą już tylko grać w piłkę - chcą w nią wygrywać.

W tym jednym sformułowaniu zawarta jest cała moc, która tkwi w sporcie. Drużyna Albino United została powołana do życia jako głos walki o prawo do normalności dla albinosów. Chcieli oni pokazać, że choć mają inny kolor skóry, to poza niedoborem pigmentu nie różnią się od osób ze swojego otoczenia. Sportowa rywalizacja jest zaś doskonałą płaszczyzną, na której można to udowodnić. Drużyna Albino United początkowo traktowana była jak egzotyczny ewenement. Z czasem zaczęła jednak zdobywać punkty w rozgrywkach. Nie zdominowała ich. Nie kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa. Nie została mistrzem kraju. Zamiast tego została jedną z wielu drużyn z przeciętnymi wynikami. Ale chyba właśnie ta przeciętność jest celem dla osób, które z powodu choroby muszą drżeć o własne życie. Chcą być traktowani jak normalni ludzie. W pewnej mierze umożliwił im to sport. Ale stworzenie zespołu Albino United nie rozwiązało wszystkich problemów albinosów w Afryce.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment