Sport w naziemnej telewizji cyfrowej to rzadkość - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Polacy zafascynowali się cyfrową telewizją naziemną. Takie wnioski można wyciągnąć z badania "Projekt Cyfrowizja" domu mediowego MEC. Zdaniem telewidzów w ofercie brakuje tylko seriali oraz filmów dokumentalnych. Wśród wskazywanych braków tylko mężczyźni wspominają o sporcie. Głos ten powinien zabrzmieć donośnie, bo w cyfrowej telewizji naziemnej sportu jest zdecydowanie za mało.

Widzowie naziemnej telewizji sportowej mogą oglądać tylko jeden kanał sportowy. Jest nim Polsat Sport News. Nie jest to jednak kanał najwyższych lotów. Trafić na nim na relację na żywo jest niemal niemożliwe. Wszystko dlatego, że Polsat Sport News jest anteną, na której transmitowane są głównie powtórki imprez sportowych z innych sportowych kanałów Polsatu. Widzowie dostają więc towar lekko przeterminowany.

Jednak nawet tak uboga oferta programowa trafia w gusta ponad połowy odbiorców. W badaniu domu mediowego MEC 52% osób badanych uznało Polsat Sport News za kanał raczej ciekawy lub zdecydowanie ciekawy. Sęk w tym, że słabiej ocenionych było tylko pięć spośród 24 kanałów.


Taki niedobór kanałów sportowych z prawdziwego zdarzenia jest mocno zaskakujący. Tym bardziej, że w cyfrowej telewizji naziemnej kanał - często nie jeden - dla siebie mogą znaleźć miłośnicy muzyki, filmów, rozrywki a także historii i kultury. Sport potraktowany został jednak po macoszemu. Trudno uznać, że jeden - i to niezbyt dobry - kanał zaspokaja wszystkie potrzeby kibiców w Polsce. Z cyfrowej telewizji naziemnej często korzystają odbiorcy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do oferty telewizji kablowej. Zaopatrywanie się w dekodery nC+ lub Cyfrowego Polsatu też nie jest obowiązkowe.

W ostatnim czasie pojawiają się informacje, że naziemnie nadawać swój sygnał ma TVP Sport. Może to być pewnym uzupełnieniem dla obecnej oferty sportu w naziemnej telewizji cyfrowej. Nie zmieni to jednak faktu, że większość cieszących się zainteresowaniem kibiców zmagań sportowych trafiło do oferty operatorów kodowanych. Mecze polskiej Ekstraklasy oraz Ligi Mistrzów i Ligi Europy można w całości oglądać tylko w nC+. Niemal wszystkie ciekawsze piłkarskie ligi zagraniczne transmitują kanały z oferty nC+ lub Polsatu Sport. Podobnie jest z rozgrywkami NBA i NHL. 

Telewidzowi, który korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej, pozostaje niemal wyłącznie oferta Telewizji Polskiej i Polsatu. Publiczny nadawca transmituje takie imprezy jak mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy w piłce nożnej, igrzyska olimpijskie letnie i zimowe oraz mistrzostwa świata i Europy w lekkiej atletyce. Widać, że są to imprezy, które odbywają się co kilka lat. W ofercie Polsatu znajdują się transmisje ze zmagań reprezentacji polski w siatkówce. Ale i w tym wypadku mamy do czynienia z małą regularnością transmisji. 

Sportowy fanatyk korzystając z cyfrowej telewizji naziemnej, nie ma więc zbyt wielu szans na regularny kontakt z transmisjami sportowymi. Dziwić musi więc fakt, że żaden nadawca nie kwapi się do zagospodarowania tego rynku. Sportopodobny wyrób Polsat Sport News to zdecydowanie za mało. Są klienci, są możliwości - tylko chętnych brak.

Badanie „Projekt Cyfrowizja” zostało przeprowadzone w maju 2014 r. przez Analytics & Insight MEC. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą techniki CAWI na próbie 917 internautów w wieku 15+.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment