Kibice roboty na meczu The Hanwha Eagles of Daejeon
Wielu ekspertów głosiło poglądy, że przyczyną wszelkiego zła na imprezach sportowych są kibice. To oni zachowują się nieodpowiedzialnie, wzniecają bójki, dewastują mienie i tym samym narażają klub na straty finansowe. W Korei poradzono sobie jednak z tym problemem. Droga jego rozwiązania okazała się prosta. Kibiców zastąpiono robotami, a dokładniej fanbotami, które zasiadły na trybunach i wspierają sportowców.

Tak naprawdę fanboty wprowadzono w Korei nie w celu zapobiegania agresji na trybunach. Grający w baseball klub The Hanwha Eagles of Daejeon chce w ten sposób zapewnić rekompensatę osobom, które z różnych przyczyn nie mogą zasiadać na trybunach w czasie meczu. Władze klubu wyszły z założenia, że wiele spośród takich osób śledzi wówczas przebieg rywalizacji na telefonach oraz w internecie. Ich miejsc na trybunach mogą wówczas zająć fanboty. Kibic przeżywający emocje za pośrednictwem mediów społecznościowych może zaś przesłać wiadomość do swojego zastępcy robota. Ten może nie tylko kibicować, ale także wyświetlić wizerunek twarzy swojego ludzkiego odpowiednika.


Roboty zamiast kibiców mogą wydawać się wymarzonym rozwiązaniem. Nie doprowadzą do bójki. Nie wywieszą obraźliwych transparentów. Nie odpalą zabronionej pirotechniki. Nie przyjdą na mecz pod wpływem alkoholu. Nie wtargną na boisko. W ogóle nie zachowają się w sposób niewłaściwy. Na trybunach zapanuje więc ład i sielanka.

Pamiętajmy jednak także, że tacy kibice nie zostawią ani grosza w klubowym sklepiku, klubowym cateringu czy klubowym muzeum. Jedyne czego potrzebują to... naładowane baterie. Pytanie tylko jak będą się czuli zawodnicy, którzy po meczu będą dziękowali za doping robotom. Może od razu zastąpmy robotami także i sportowców? A może po prostu nie bawmy się podstawowymi zasadami sportu. Taka zabawa nie doprowadzi nas do niczego dobrego.


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment