Zrzut ekranu z gry żużel
Jeżeli kiedykolwiek słyszeliście o sportowej grze komputerowej, w której grafika jest nie tyle prosta co prostacka, a mimo to gra wciąga na długie godziny, to prawdopodobnie w drugiej połowie lat 90-ych XX wieku graliście w Żużel. Bardziej oszczędnej pod względem grafiki nie widziałem nigdy.

Właściwie to nawet nie wiem jak na prawdę nazywała się ta gra. Z kolegami nazywaliśmy ją po prostu Żużel i pod taką nazwą można znaleźć o niej jakiekolwiek informacje w internecie. Oczywiście gra była "symulatorem" (popatrzcie na zdjęcie tytułowe do tego wpisu, a zrozumiecie skąd tu cudzysłów) wyścigów na żużlu. W wielkim skrócie zmagania sportowców ograniczają się w tej dyscyplinie do banalnego skręcania w lewo. Twórcy gry najwyraźniej uznali, że skoro zasady są banalne, to i sama gra nie musi mieć skomplikowanych zasad sterowania naszym zawodnikiem, czyli kolorową kreską.

W pierwszej wersji gry Żużel sterowanie odbywało się za pomocą... jednego przycisku. Służył on oczywiście do skręcania w lewą stronę. Nie było możliwości przyśpieszania oraz zwalniania. Cała gra sprowadzała się do odpowiednio dobrego brania zakrętów. Jeżeli skręciło się za mocno w lewo, wpadało się w bandę i koniec gry. Branie zakrętów zbyt asekurancko (daleko od wewnętrznej bandy) powodowało, że albo miało się slaby czas, albo przegrywało z innymi zawodnikami. W Żużel mogło bowiem grać czterech zawodników równocześnie. 

I to wszystko. Bez żadnych zawodów, mistrzostw, turniejów czy rywalizacji on-line. Czterech zawodników w postaci kolorowych kresek i jeden przycisk do sterowania. Kto pierwszy przejedzie trzy okrążenia, ten wygrywa. Okazja do rewanżu w następnym biegu. 

Mimo tych wybitnie ascetycznych zasad oraz surowej grafiki Żużel zapewniał wiele godzin rozrywki. Ciekawe czy dziś ktoś chciałby jeszcze zagrać w taką grę? Jeżeli jesteście chętni to w wyszukiwarkę Google wpiszcie hasło zuzel.rar, a następnie przeczytajcie w jaki sposób można odpalić gry z MS-DOS na komputerach w WindowsemPrint Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment