Okładka książki "Spalony" Andrzeja Iwana - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Niewiele jest książek, po lekturze których czytelnik musi zrzucać z siebie całe pokłady błota. Taka jest właśnie autobiografia polskiego piłkarza Andrzeja Iwana pt. "Spalony", którą spisał Krzysztof Stanowski. Ta opowieść o zawodniku Wisły Kraków reprezentacji Polski z przełomu lat 70-ych i 80-ych XX wieku pokazuje, jak wiele istotnych spraw w piłce nożnej rozgrywa się poza boiskiem.

"Spalony" jest książką dla czytelnika pełną sprzeczności. Z jednej strony z zapałem pochłaniamy kolejne strony, bo opowiadana historia jest bardzo wciągająca. Ale co chwilę towarzyszy nam także chęć odłożenia książki na półkę i nie wracania do niej już nigdy. Piłka i życie piłkarza, które przedstawia Iwan w niczym nie przypominają opowieści o wymuskanych i lalusiowatych zawodnikach, które często przedstawiają nam media.

Piłka nożna w autobiografii Iwana to rzeczywistość upadła, brudna i pełna używek i życuowych zakrętów. Wydaje się, że w takiej rzeczywistości nie może być mowy o końcowym sukcesie. Jak stwierdza sam bohater "Spalonego":
To nie będzie książka o triumfach, chociaż i one się zdarzały. Więcej znajdziecie tu upadków, bo moje życie naznaczone jest upadkami, po których nieporadnie próbowałem się pozbierać. Ale będzie to też książka z moim prywatnym happy endem. Dziś, kiedy patrzę w przeszłość, wiem jedno - mogło być gorzej. Upadłem, ale stoję. Tutaj przed wami 
"Spalony" to także potwierdzenie sprawnego posługiwania się piórem w wykonaniu współautora, którym jest Krzysztof Stanowski. W dużej mierze to dzięki jego pracy książkę czyta się niemal jednym tchem. Stanowski pokazał, że dobrze czuje się jako pomocnik przy tworzeniu autobiografii. Po przebojowej i nieco kontrowersyjnej autobiografii Wojciecha Kowalczyka pt. "Kowal powrócił "Spalonym". Obie książki napisane są zdecydowanie innym stylem. Ale obie powodują, że czytelnik żałuje, że to już ostatnia strona.

Tytuł: Spalony
Autor: Andrzej Iwan, Krzysztof Stanowski
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Bucham
Cena: ok. 25-30 zł

Okładka książki "Spalony" Andrzeja IwanaPrzeczytaj recenzje innych książek 

1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
10. Albert Jawłowski "Święty ład. Rytuał i mit mundialu"Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment