Fragment okładki książki "Ja, Ibra"
Bezczelnie dobra - tak w skrócie można opisać autobiografię Zlatana Ibrahimovcia, pod oczywistym tytułem "Ja, Ibra". Książka opisująca życie szwedzkiej gwiazdy piłki nożnej, jest identyczna jak sam Ibrahimović. Porywająca, obrazoburcza i ocierająca się o doskonałość. Zlatan nie ugrzecznia swojego wizerunku. Tak jak na boisku, tak i na kartach książki pozostaje przekonany o swoim geniuszu.

Ibrahimović należy do piłkarzy nieprzeciętnych. Mistrzostwa zdobywał z takimi klubami jak Ajax Amsterdam, Juventus Turyn, Inter Mediolan, FC Barcelona, AC Milan i Paris Saint-Germain. Jednocześnie we wszystkich klubach zachwycał nieprzeciętnymi umiejętnościami, ale z pracodawcami rozstawał się niemal zawsze w atmosferze konfliktu. Sukcesy odnosił jednak wyłącznie na krajowym podwórku. W klubowych rozgrywkach międzynarodowych oraz z reprezentacją Szwecji dużych sukcesów nie osiągnął nigdy. O tym z książki "Ja, Ibra" jednak się nie dowiemy. Nad tymi niepowodzeniami piłkarz szybko przechodzi do porządku dziennego i zajmuje się kolejnym wątkiem.

Zlatan bez skrępowania przedstawia tajemnice wielkiego futbolu. Jednak to nie w ujawnianiu sekretów szatni wielkich klubów tkwi siła autobiografii Ibrahimovicia. Każdy kibic zdaje sobie z tego sprawę, że piłkarze nie każdego trenera darzą szacunkiem. Oczywiste jest też, że w drużynie są liderzy i potulni wykonawcy poleceń. W tym aspekcie Szwed nie dokonuje więc wielkich odkryć. Zdecydowanie większym atutem książki jest opisanie dziecięcych i młodzieńczych lat życia Zlatana Ibrahimovicia.

Ten potomek bośniackich imigrantów drogi na salony światowego futbolu nie miał usłanej różami. Pochodził z rozbitej rodziny i zdarzało mu się być głodnym, bo ojciec bardziej martwił się o zapas piwa niż o jedzenie. Nic więc dziwnego, że mały Zlatan szybko zajął się kradzieżami rowerów, a nawet sprzętu ze swoich klubów. Sam piłkarz wyznaje to zresztą bez oporów:
Nie było jednak łatwo. Nie tylko byłem czarną owcą (kiedy zginęło kilka dresów, winę zrzucono na mnie, słusznie zresztą...), ale także żebrakiem. Podczas gdy pozostali od samego początku mieli najnowsze buty adidasa albo Pumy, z wkładkami z kangurzej skóry i podobnymi rzeczami, ja kupiłem swoje pierwsze Ekohalleny za 59 koron i 90 öre. Stały obok pomidorów i innych warzyw. I w nich szedłem do przodu. Nigdy nie miałem nic, z czego mógłbym być dumny. Kiedy z drużyną wyjeżdżaliśmy za granicę, wielu chłopaków z dzielnicy Limhamn miało ze sobą po dwa tysiące dolarów jako kieszonkowe na drobne wydatki. Ja miałem jakieś dwadzieścia.
Dodatkowo ciągłe zamiłowanie do dryblingów nie zjednywało Ibrahimoviciowi zbyt wielu zwolenników. Młody syn imigrantów od najmłodszych lat był jednak bezczelnie pewny siebie i z uporem oraz ocierającą się o narcyzm wiarą w siebie parł do przodu. Kilka lat później zakończyło się to grą w najlepszych klubach świata. 


I właśnie przesłanie o wierze we własne umiejętności jest najważniejszym przesłaniem książki "Ja, Ibra". Ten nieprzeciętny piłkarz opowiadając swoją historię pokazuje, że zaczynając w miejscu zdecydowanie poniżej przeciętnej, można dojść do końcowego sukcesu. To warto zapamiętać z tej książki. Na pozostałych kartach "Ibra" jawi się jako przekonany o swojej nieomylności i zakochany w sobie geniusz, którego nie rozumie świat. Jednak Ibrahimović jest tak bezczelnie dobry, że nawet wówczas trudno nie zachwycać się jego boiskowymi umiejętnościami.  

Tytuł: Ja, Ibra
Autor: Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 392
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
Cena: ok. 20-35 zł

Okładka książki "Ja, Ibra"


Przeczytaj recenzje innych książek 

1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
10. Albert Jawłowski "Święty ład. Rytuał i mit mundialu"Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment