Fragment okładki książki "Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League"
Bardzo wiele obiecywałem sobie po książce "Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League". Napisana przez anonimowego piłkarza, który publikuje swoje felietony w "The Guardian" miała zdradzać kulisy rozgrywek w jednej z najlepszych piłkarskich lig świata. Pewne tajemnice zostały zdradzone, ale wystarczy się nieco interesować piłką, by o większości rzekomych odkryć wiedzieć wcześniej lub się po prostu ich domyślać.

Największym plusem książki "Futbol obnażony" są fragmenty, w których autor przyznaje się do chorowania na depresję oraz zwraca uwagę, że nie jest to przypadek odosobniony w świecie zawodowej piłki nożnej, gdzie zmagania toczą się o naprawdę wysoką stawkę finansową. W pogoni za wynikami mało kto zwraca uwagę, że piłkarze są także ludźmi i mogą mieć swoje problemy osobiste, które wywierają wpływ na ich postawę na boisku, a przez to na wyniki meczów. Autor książki zwraca również uwagę na wypalenie zawodowe, które pojawia się wśród zawodowych piłkarzy. Objawy są wówczas takie same jak w przypadku każdej innej pracy. Po prostu nie chce się mieć z nią nic wspólnego, a codzienne obowiązki zawodowe traktuje się jak największą karę.

Taką sytuację trudno jest zrozumieć wielu kibicom, dla których sport jest ważną częścią życia, ale ogranicza się tylko do pasji. Dla sportowca może to być również pasja, ale jest to także praca, która zapewnia mu środki do życia. Oburzają nas wypowiedzi piłkarzy, którzy mówią, że prywatnie nie oglądają meczów, albo po zakończeniu sezonu nie interesują się mistrzostwami świata w piłce nożnej. Jest to dla nas zaskakujące, ale jednocześnie nie dziwimy się, że np. drwal na urlopie nie zajmuje się śledzeniem mistrzostw świata drwali.

Właśnie ukazanie życia zawodowego piłkarza od rzadko ukazywanej strony, jest największym plusem pozycji, którą napisał anonimowy piłkarz z Premier League. Wszelkie pikantne opowieści o trwonieniu gigantycznych pieniędzy na dziwne rozrywki, ciągłym poszukiwaniu nowych partnerek, czy wulgaryzmach, które pojawiają się na boisku, nie wywołały we mnie poruszenia. Po prostu powiedziane zostało to, co jest dobrze znane kibicom. W książce poznajemy jedynie kilka konkretnych przykładów. Nie ma jednak powodu, żeby krzyczeć "Sensacja!".

Książkę warto przeczytać, żeby zobaczyć jak piłkę nożną postrzegają sami piłkarze. Bo choć jest to dziś gałąź wielkiego biznesu, to nawet piłkarscy milionerzy potrafią czerpać z niej radość i szczęście:
Nic nie może przygotować cię na czterdzieści, pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lub siedemdziesiąt tysięcy kibiców, którzy kompletnie oszaleli po zdobyciu bramki. Nie ma wielu innych miejsc, gdzie można doświadczyć takiej dawki pozytywnej energii. To właśnie kocham w futbolu. Przez ułamek sekundy dziesiątki tysięcy ludzi są najszczęśliwsze na świecie. A jeśli jesteś za to odpowiedzialny, masz prawo zejść z boiska o głowę wyższy. Czuję, jak stają mi włoski na karku, kiedy to piszę, ponieważ wiem, jakie to uczucie.
Tytuł: Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League
Autor: Anonimowy piłkarz
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 264
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
Cena: ok. 25-30 zł


Okładka książki "Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League"Przeczytaj recenzje innych książek 

1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
10. Albert Jawłowski "Święty ład. Rytuał i mit mundialu"Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment