Tour de France 2014 - fot. Dave Haygarth na licencji CC BY 2.0
Zrelacjonować w ciągu niespełna 60 sekund trwający kilka godzin etap jednego z najsłynniejszych wyścigów kolarskich na świecie, czyli Tour de France, wydaje się zadaniem niemal niewykonalnym. Jakby tego było mało relacja nadawana jest w radio, więc nie można jej wzbogacić efektownymi ujęciami. Marek Brzeziński z Polskiego Radia radzi sobie jednak z tym tak dobrze, że w efekcie otrzymujemy perełki sportowego dziennikarstwa radiowego. 

Na esencjonalne relacje Marka Brzezińskiego zwróciłem uwagę słuchając w radiowej Jedynce, mającej wieloletnie tradycje audycji pt. "Kronika Sportowa". To właśnie w niej korespondent Polskiego Radia w Paryżu nadaje swoje dopracowane sprawozdania z trasy Tour de France. Każda relacja trwa niespełna jedną minutę i jest podsumowaniem etapu, który był rozgrywany danego dnia. Zadanie karkołomne. Marek Brzeziński radzi sobie z nim jednak fenomenalnie. 

W celu potwierdzenia moich słów, poniżej pozwoliłem sobie zamieścić transkrypcję relacji z 17 lipca 2014 r., w której dowiadujemy się, co wydarzyło się na 12. etapie Tour de France z Bourg-en-Bresse do Saint-Etienne (185,5 km).
185 kilometrów. Start w Bourg-en-Bresse skąd pochodzą najlepsze kurczaki we Francji. Pędzą między uczesanymi w zgrabne, równe warkoczyki winnicami Beaujolais. Każda kolejna mijana wioska o ścianach domów w barwie śmietankowych lodów, to kolejna słynna marka tutejszego wina. Mijają wspaniałe Château – baszty XIV-wiecznych budowli. Asfalt parzy opony. Ponad 50 stopni. 90 kilometrów do mety. Miasteczko. Wąsko. Skręt w lewo. Ostro. W prawo. Jadą za szybko. Koło roweru Hiszpana la Cruz wypryskuje w powietrze, jakby wpadło na minę. Hiszpan z całej siły wali obojczykiem o asfalt. Rower płynie po nawierzchni szosy. Chłopak zwija się z bólu. Złamany obojczyk. Pięć kilometrów. Koniec przygody uciekinierów. Wszyscy razem. Z tyłu leży Greipel. Z trudem wychodzi z rowu. A tu sprint! Czerwona koszulka to Norweg Kristoff. Wygrywa u stóp wulkanów w masywie centralnym. A teraz 13. etap. Niemal 200 kilometrów z Saint-Etienne do Chamrousse. Stacji narciarskiej, do której można się dostać tylko po długiej, stromej wspinaczce pod obłoki.
Paryż, Marek Brzeziński, Polskie Radio

Wydaje się niemożliwe, ale w liczącej 56 (!) sekund relacji dziennikarz zdołał zmieścić informacje dotyczące nie tylko grupy uciekinierów, złamanego obojczyka jednego z kolarzy oraz sprintu zwycięzcy etapu, ale także informacje opisujące regiony, przez które przejechali kolarze. Dowiadujemy się, że z Bourg-en-Bresse pochodzą najlepsze kurczaki we Francji. A w regionie Beaujolais każda wioska - o domach ze ścianami w barwach śmietankowych lodów - produkuje słynne wina. 

Słuchając relacji Brzezińskiego ma się przed oczami wszystkie piękne miejsca, które mijają kolarze. A gdy przychodzi do finiszu emocje nagle szybują w górę. W jaki sposób taki efekt osiąga dziennikarz? Warto zauważyć, że do opisu krajobrazów wykorzystywane są dłuższe zdania. Pojawiają się także obrazowe porównania. Ułatwiają one odbiorcy-słuchaczowi wizualizację słyszanych słów.

Gdy trzeba oddać dynamizm wydarzeń na szosie, Brzeziński zdecydowanie stawia na krótsze, a wręcz bardzo krótkie zdania. Zdania składają się z dosłownie kilku słów. Wszystko po to, żeby relacja była dynamiczna. Nie ma konieczności budowania zdań wielokrotnie złożonych. Do przekazania tego, co działo się na ostatnich metrach etapu wystarczą pojedyncze słowa. Tak jak w tym przykładzie: 
Pięć kilometrów. Koniec przygody uciekinierów. Wszyscy razem. Z tyłu leży Greipel. Z trudem wychodzi z rowu. A tu sprint! Czerwona koszulka to Norweg Kristoff. Wygrywa u stóp wulkanów w masywie centralnym.
Żeby w pełni docenić kunszt warsztatu dziennikarskiego Marka Brzezińskiego nie wystarczy tylko przeczytać zapis jego relacji. Wielką rolę odgrywa bowiem także głos i jego modulacja. Relacji z przywołanego etapu można posłuchać na stronie Polskiego Radia, do czego gorąco zachęcam.

A jeżeli chcecie zobaczyć kim jest i jakie ma doświadczenie tworzący takie perełki sportowego dziennikarstwa radiowego Marek Brzeziński, kliknijcie w ten link.

Zdjęcie we wpisie: fot. Dave Haygarth na licencji CC BY 2.0Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment