fot. materiały prasowe Adidas
Piłkarska Ekstraklasa wkłada wiele pracy, żeby przygotować produkt na najwyższym poziomie. Celem jest oczywiście zwiększenie puli pieniędzy, które są obecne w polskiej piłce nożnej. Rodzime rozgrywki - choć nadal o wiele słabsze niż na zachodzie Europy - postrzegane są także jako okazja do promocji dla firm przygotowujących stroje sportowe. To ich logo pojawia się na każdym zdjęciu oraz w każdej transmisji z meczu.

Analizując producentów strojów, w których grały reprezentacja na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Brazylii, łatwo można było dostrzec, że rywalizacja została zdominowana przez trzy firmy. Adidas, Nike i Puma przygotowały stroje dla 27 spośród 32 zespołów, które grały na mundialu w Ameryce południowej. W Polsce proporcje są nieco inne. 

Stroje dla 16 drużyn, które grają w Ekstraklasie przygotowało ośmiu producentów. Zdecydowanym liderem jest niemiecka firma Adidas. Z jej logiem wybiega na murawę siedem zespołów. W strojach Adidasa występuje m.in. zdobywca ostatnich dwóch mistrzostw Polski - Legia Warszawa. Jest to jedna z najpopularniejszych drużyn w Polsce, która ostatnio zdominowała rozgrywki pod względem sportowym oraz organizacyjnym.

Dwa kluby zdecydowały się na współpracę z Nike. Liderem w stajni amerykańskiej firmy jest Lech Poznań. W ostatnich dwóch sezonach drużyna z Poznania walczyła z Legią o mistrzostwo Polski, więc charakterystyczna łyżwa często pojawiała się w mediach. Dodatkowo lechici cały czas biją się o występy w Lidze Europy.

Do Nike równa holenderska firma Masita. W strojach przygotowanych przez Holendrów grają dwie drużyny z Ekstraklasy. Zauważyć jednak trzeba, że zespoły te dają mniej szans na promocję niż kluby ze stajni Nike. Co prawda Zawisza Bydgoszcz może pochwalić się sięgnięciem w ostatnich miesiącach po Puchar Polski oraz Superpuchar Polski, ale nie zaowocowało to awansem do europejskich pucharów. Zawisza poległ bowiem w eliminacjach do Ligi Europy

W Ekstraklasie niemal niewidoczna jest Puma. O ile firma ta ubierała kilka reprezentacji w czasie mistrzostw świata - głównie z Afryki - to w najwyższej klasie rozgrywkowej z postacią kota na koszulkach wybiegają na murawę tylko gracze Śląska Wrocław. 

Po jednym zespole z Ekstraklasy gra także w strojach przygotowanych przez firmy Hummel (duńska firma znana przede wszystkim z przygotowywania strojów do piłki ręcznej), Legea (włoska firma, która w 2010 r. przygotowała stroje dla reprezentacji Korei Północnej), Errea (włoska firma ubierająca m.in. graczy Parmy, Ado Den Haag oraz Rayo Vallecano) oraz Jako (niemiecka firma, która jeszcze kilka lat temu miała w polskiej piłce zdecydowanie więcej klubów do ubrania).

Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje o producentach strojów, w których grają poszczególne zespoły z Ekstraklasy w sezonie 2014/2015.

Adidas – Górnik Zabrze, GKS Bełchatów, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Legia Warszawa, Ruch Chorzów, Piast Gliwice (7)
Nike – Lech Poznań, Pogoń Szczecin, (2)
Masita – Zawisza Bydgoszcz, Podbeskidzie Bielsko-Biała (2)
Puma – Śląsk Wrocław (1)
Errea – Jagiellonia Białystok (1)
Jako – Górnik Łęczna (1)
Legea – Cracovia Kraków (1)
Hummel – Korona Kielce (1)

Zdjęcie we wpisie: materiały prasowe AdidasPrint Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment